Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Feyza Altun'un "X" isimli sosyal medya hesabından şeriatla ilgili yapmış olduğu paylaşımın ardından soruşturma başlatıldığı belirtildi.

İddianamede, Altun'un ifadesine yer verilirken, söz konusu paylaşımı kendisinin yaptığını kabul etti ancak şeriatın din olmadığını, siyasi bir rejim olduğunu ve dini bir inanca hakaret etmediğini vurguladı. Altun, üzerine atılan suçlamayı reddetti.

Şeriatın Tanımı ve İddianame Raporu

İddianamede, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından şeriatın "Kuran'daki ayetlere, Hz. Muhammed'in sözlerine dayanan İslam kanunu, İslam hukuku" olarak tanımlandığına dikkat çekildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü raporunda da belirtildiği üzere, şüphelinin sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla binlerce kullanıcının dini değerlerine yönelik ağır saldırıya maruz kaldığı ve bu durumun kamu güvenliği açısından ciddi bir tehlike oluşturduğu ifade edildi.

Suçlama ve Cezai Talep

İddianamede, şüphelinin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla farklı dini inançlara sahip olan insanları kin ve düşmanlığa teşvik ettiği ve bu nedenle suç işlediği belirtildi. Altun'un "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan 1 ila 3 yıl arasında değişen hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

19 Şubat'ta gözaltına alınan avukat Feyza Altun, emniyetteki işlemlerinin ardından ertesi gün Beykoz Adliyesi'ne sevk edildi. Savcılık, Altun'un tutuklanmasını talep etmişti ancak Sulh Ceza Hakimliği, Altun'a "yurt dışına çıkış yasağı" ve "haftada 2 gün karakola imza atma" şartlarını içeren adli kontrol tedbirleri kapsamında serbest bırakılmasına karar verdi.

Kaynak: AA