Edirne'de ‘At arabaları triportöre dönüşüyor’ projesi kapsamında Keşan’daki yüzün üzerinde arabası triportörle değiştirilmişti. Keşan Belediyesi’nin triportör projesinde yaklaşık üç yıldır verilen sözlere rağmen triportörleri kendilerine teslim edilmeyen ve eski Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum başta olmak üzere Keşan Belediyesi yöneticilerinin kendilerine triportör sözü verdiklerini söyleyen at arabacıları, Keşan Belediyesi bahçesinde toplanarak eylem yaptı.

Kocaeli'nin karpuz tohumu üreticilere teslim ediliyor Kocaeli'nin karpuz tohumu üreticilere teslim ediliyor

At arabacıları, üç yıldan bu yana sorunun çözümü için belediye ile görüştüklerini belirterek, "Triportörler için bize söz verdiler ama sözlerini yerine getirmediler. Triportörleri alanlar, ekmeklerini kazanıyorlar. At arabalarını koşanlar ise ekmeklerini alamıyor. Başkan, triportör vermediği 20 at arabasına plaka verdi. 'Bu plakaları kullanın kimse size dokunmayacak' dedi. Ormana gide gele bu beygirlerimiz sakat oldu. Bir arkadaşımız ormana gittiğinde 56 bin lira ceza yedi. Hep ormana beygir koşmayacağız. Biz triportörlerimizi istiyoruz. Bu at arabaları da Keşan’dan men olsun.

Bir at arabası, takımı ve atıyla 35 bin TL. Biz, ekmeğimizi almak için triportör istiyoruz. Millet, artık at arabasına iş yaptırmıyor. Piyasaya çıkıyoruz, ekmeğimizi almaya çavuş geliyor. 'Alın beygirlerinizi gidin. At arabaları yasak' diyorlar. Yasağı kaldırmamız için birer tane plaka verildi bize. 'Sizin plakalarınızı görenler size ceza yazmayacak, işinize devam edeceksiniz' dedi başkan bey ama biz ormana gitmekten bıktık. At arabasına da bu insanlar binmiyor. At arabası ile de işimizi yapamıyoruz" diye konuştu.

Bir at arabacısının hayvanseverlerle ilgili söyledikleri de dikkatleri çekti. Kendisinin hayvanseverlere seslendiğini belirten bir kişi, “Hayvansever ağabeylerimize, hayvansever kardeşlerimize, arkadaşlarımıza şunu söylüyorum. Biz bu hayvanlara bakamıyoruz zaten. Keşan Belediyesi, bize verdiği sözleri yerine getirmedi. Niye bu sözleri yerine getirmiyorsunuz? Bu vatandaşı dört senedir oyalıyorsun, koskoca Keşan’ı yönettin. Burada 20 vatandaşımızı mağdur ediyorsun, bu sözler verildi. Yerine gelmesi lazım, bunu bakanlık da biliyor. Murat Kurum, Keşan’a geldiğinde bize söz verdi. Bu sözler niye yerine gelmiyor?

Cumhurbaşkanımız, bunların hepsini biliyor. 'Çocuklar paranız bize geldi, 1 milyon 400 bin liranız geldi' diyor. Bizim işimizi yapmıyor yazık, günahtır. Sokaktan hayvansever insanlarla karşılaşıyorum, bana ne diyorlar biliyor musun? 'Keşan Belediyesi, size triportör vermedi mi?' Bunlar ayıp şeyler, bizim işimizi de yapsın. Biz bunu istiyoruz. Elimize bir plaka verdi, haydi yürü! Sen burada dört sene önce bir yasak koymuşsun, buradan atları kaldırma projesi yapmışsın, bu projeyle de Türkiye çapında ödül almışsın. Bu projeyi niye yarım bırakıyorsun ki? Madem kaldırıyorsun tam kaldır, bu 20 vatandaşımızın işini gör. Verdiğin sözleri yerine getir başkanım, biz sizden bunu talep ediyoruz. Olay budur. Başka istediğimiz bir şey yok" diye konuştu.

Başkan Yardımcısı Yakup Balcı’nın kendilerine defalarca söz vermesine rağmen bu sözü yerine getirmediğini de belirten bir vatandaş, “Bizi meclis salonunda topladı, söz verdi. Başkan, yanımızda bakanı arayıp 'Bakandan söz aldım' diyor. Keşan'da yaşayan 20 at arabacısı olarak sadece hakkımızı istiyoruz. Biz ekmeğimizin peşindeyiz” şeklinde konuştu.

“ŞU BELEDİYEYE YALAN MAKİNESİ KOYALIM, MAKİNE YANAR”

Keşan Belediyesi yöneticilerinin geçen seneden beri kendilerini ‘Bugün/yarın’ diyerek oyaladıklarını iddia eden at arabacıları, “Bize bakanımız, Keşan’a geldiğinde söz verdi. Ondan sonra Belediye Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu da ‘gönderilecek, gelecek, geliyor’ diyerek bizi hep oyaladı. 'Para geldi, hesaplarınıza yatacak' dediler ama hep yalan söylediler. Şu belediyeye yalan makinesi koyalım, makine yanar. Verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz” dedi.

Öte yandan Keşan’daki at arabacıların artık iş yapamadığını ve bu nedenle de ormana odun toplamaya gitmek zorunda kaldıklarının altını çizen vatandaşlar, bir at arabacısının ormandan odun toplarken yakalandığını ve 56 bin TL ceza yediğini söyledi.

Kaynak: İGFA