Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, katıldığı canlı yayınında yaptığı açıklamalarda Türkiye'nin büyümede OECD'de 2. sırada olduğunu ve pandemi dalgalanmalarına rağmen büyümesini sürdürdüğünü belirtti.

Bakan Bilgin, ara zamlar için asgari ücretin gerekli olmadığını ve enflasyonun yüzde 20'lere gerileyeceğini söyledi. Ayrıca sözleşmeli personel haklarının düzenleneceğini ve geçici işçi sorununun seçim öncesi çözüleceğini açıkladı.

EYT'de ilk maaşların Mart'ın 1'inde ödenmesini beklediklerini ve sendikalaşmanın Türkiye'nin demokrasisine yapacağı katkının olacağına inandıklarını bildirdi.

Bakan Bilgin'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Türkiye büyümede OECD'de 2. ülke konumundadır. IMF programları istikrarsızlık getirir. Türkiye pandeminin getirdiği olumsuzluğa dalgalanmalara rağmen büyümesini sürdürdü.

ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM GELECEK Mİ?

Ben gerekmeyeceğini düşünüyorum. Cumhurbaşkanımızın da dediğin gibi beklenmedik olağandışı bir durum olursa. Ancak bunun tam tersi yaşanıyor. Enflasyon düşüyor. Düşmeye de devam edecek. Merkez Bankası'nın da açıkladığı tahmin rakamları bu yönde. Yıl sonunda yüzde 30'un altında yüzde 20'lerde bir enflasyon ile karşılacağız. Enflasyonun yüzde 20'lere gerilediği bir ortamda da yaptığımız artış asgari ücretlilerin alım gücünün korunmasını sağlayacaktır.

SÖZLEŞMELİ PERSONEL

Sözleşmeli personelin haklarını düzenleyeceğiz. Onları bu endişeden kurtaracağız. Netleşen bir takvim yok. Dosyamız netleşince açıklayacağız. Kamuda daha adil bir düzenleme beklentisi vardı.

EYT'DE SON DURUM

EYT'de ilk maaşların Mart'ın 1'inde ödenmesini bekliyoruz. Buna hazırlıklarımızı yaptık. EYT tarihinde bir esneme olmaz ama erken olabilir. Kamudaki EYT'liler emekli olmayacaktır. EYT'li maaşında az zam iddiası doğru değildir.

"GEÇİCİ İŞÇİ SORUNUNU SEÇİM ÖNCESİ ÇÖZECEĞİZ"

Geçici işçi sorununu seçim öncesi çözeceğiz. EYT'den sonra Meclis'e getireceğimiz konulardan birisi de budur.

Gazeteci Cemil Çelik hayatını kaybetti Gazeteci Cemil Çelik hayatını kaybetti

SENDİKA MESAJI

Sendikalaşmanın Türkiye'nin demokrasisine yapacağı katkı olacağına inanıyoruz. Önümüzdeki günlerde yeni gelişmeyi açıklayacağız.”