Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli eğitim merkezlerinden kabul edilen köy enstitülerinin kuruluşunun 84. yıldönümünde, eski bir köy enstitüsü öğrencisi ve 16. Dönem Milletvekili Dr. Sami Gökmen'in konuşmacı olduğu söyleşi düzenledi. 'Cumhuriyet Eğitiminin Yüz Akı Köy Enstitüleri' başlığı altında yapılan söyleşide, köy enstitülerinin, cumhuriyet tarihi ve toplumun gelişimi açısından önemine değinildi, köy enstitülerinde ne gibi eğitimler verildiği ile birlikte işleyişi anlatıldı. Söyleşiye, enstitü mezunu öğretmen Nazmi Öner de katıldı.

CUMHURİYETİN BÜYÜK KAZANIMI

Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nde düzenlenen söyleşide Dr. Sami Gökmen, Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'ndan sonra söylediği “Asıl savaş şimdi başlıyor" sözünü hatırlatarak, Atatürk ve arkadaşlarının, halkın eğitilmesi için gösterdiği çabadan, bu çabanın sonunda da köy enstitülerinin kurulduğunu ifade etti. Gökmen, “1940 yılında, dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü önderliğinde, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve İsmail Tonguç'un çabaları sayesinde köylerde yaşayan ve ilkokul mezunu vasfı taşıyan çocukların köy enstitülerinde eğitim görüp tekrar yaşadıkları köylere dönerek öğretmenlik yapması amaçlanmıştır. Köy enstitülerinde, gündelik yaşamdan, Matematik, Türkçe, Fen gibi birçok alanda dersler verilmiştir. Orada yetişen öğrenciler, Cumhuriyet'e büyük katkılar sağlayan insanlar olmuştur" diye konuştu.

Elektrik akımına kapılan güvercin yangına neden oldu Elektrik akımına kapılan güvercin yangına neden oldu

Söyleşinin ardından, Bülent Ecevit Kültür Merkezi fuayesinde köy enstitüleri sergisi açıldı. Sergi, 20 Nisan'a kadar ziyarete açık olacak.

Kaynak: DHA