Haber/ Murat ERVİN

Ege Üniversitesi'ne ait Konak'taki Atatürk Kültür Merkezi'nin, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'ne tahsisine karşın İzmir Tiyatroları Derneği, AKM önünde basın açıklaması yapmaya hazırlanıyor. İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün 300 personeliyle Konak’taki AKM binasına taşınacak olmasını kabul etmeyeceklerini söyleyen İzmir Tiyatroları Derneği Başkanı Özgür Başkaya, sanatçıları ve vatandaşları bu duruma karşı birlikte harekete geçmeye çağırdı. Başkaya, 28 Ocak Cuma günü saat 18:30'da AKM önünde basın açıklaması yapacaklarını belirterek, “Başka çaremiz kalmadığı için bu açıklamayı yapmaya karar verdik. Açıklamamızda 'Rektör Duy Bizi; AKP, AKM’den Elini Çek' diye haykıracağız. İzmirlileri de tüm kültür, sanat ve demokrasi güçleriyle birlikte AKM önünde olmaya ve destek vermeye davet ediyorum” dedi.

6 KURUMDAN DESTEK

Dernek olarak Pazartesi günü Ege Üniverisitesi (EÜ) Rektörlüğü'ne dilekçeyle başvuracaklarını belirten Başkaya, yaşananlardan tedirgin olduklarını ve yaşananların doğru olup olmadığına yönelik bir yanıt isteyeceklerini kaydetti. 29 Ocak'ta AKM'de bir oyun sahneleceğini de vurgulayan Başkaya, bu tarihe kadar da çalışmaların başlamayacağına inandıklarını açıkladı. AKM önündeki eylemi kentteki tüm sivil toplum örgütlerine duyurduklarını söyleyen Başkaya, “Tabip Odası'ndan, İzmir Barosu ve sanat kurumlarına kadar tüm kurumlara çağrımızı yaptık ve daha şimdiden 6 kurum katılacağını bildirdi. Ayrıca o gün için Emniyet'te de dilekçe verip olabilecek olumsuzluklara karşı bizi korumalarını talep edeceğim” diye konuştu.

‘DERHAL VAZGEÇİLMELİ'

EÜ Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) Emniyet Müdürlüğü’ne verilecek olmasıyla kentin bir kültür ve sanat merkezinden daha mahrum kalacağını vurgulayan Başkaya, “Bu merkez sergilere, atölyelere, festivallere ev sahipliği yapan, büyük tiyatro gösterilerinin yapıldığı özel bir yer. İzmir tarihine ve yaşayan sanata saygı duyulması gereken önemli bir yerleşim alanıdır. Kentin sanat merkezleri basit kararlarla yok edilemez” ifadelerini kullandı.

EÜ gibi büyük ve köklü bir kurumun, özel ve önemli bir kültür merkezini geçici bile olsa emniyete devredilmesini kabul etmeyeceklerini açıklayan Başkaya, sözlerine şöyle devam etti: “Bu nasıl bir vizyonsuzluk, nasıl bir sanatı-tiyatroyu önemsememe halidir. Yapılanlara tepkisiz kalmayacağız. İzmir halkını, tüm sanat kurumlarını, kültür çalışanlarını ve özellikle tiyatro sanatçılarını olası bir devredişe karşı tepki göstermeye davet etmiştik. Şimdi bizler de kentin tiyatro oyuncuları, sivil toplum örgütleri, özel tiyatro toplulukları olarak bu izansız uygulamaya karşı 'titreyin ve kendinize gelin' demek için İzmirliler ve sanat severlerle AKM önünde olacağız.”

Yıllık kira 200 bin TL

Ege Üniversitesi'nin AKM'yi yıllık 200 bin TL'ye İl Emniyet Müdürlüğü'ne kiralandığı iddia edildi. İsminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, AKM içinde oda yerleşim planlarının yapıldığını, yenilenecek elektrik tesisatı için yaklaşık 1.5 milyon TL harcanacağını, yine Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki Stratejik Planlama Bölümü yetkililerinin, binanın gizli görüşmelere uygun olmadığı ve çevre emniyeti konusunda tehlikeye açık kaldığı yönünde endişelerini dile getirdiğini iddia etti. Binada giriş ve üst arama noktaları, silah teslim alanları gibi kısımların yapılacağı yerlerin şimdiden belirlendiği ve çalışmaların tüm hızıyla sürdüğü belirtildi.