Dokuz Eylül Gazetesi'nden Mert Yasin Alpdündar'ın haberine göre; Aile hekimleri ve Aile Sağlık Merkezleri’nde (ASM) çalışan sağlık emekçileri, vergi kesintilerin yıl içerisinde sabit kalması, vergi kesinti oranının yüzde 15 ile sınırlandırılması ve ek vergilerden vazgeçilmesi talebiyle başlayan süresiz olarak eylem başlatırken, İzmir Tabip Odası Aile Hekimliği Komisyonu üyesi Doktor Nuri Seha Yüksel ve Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol ise konu hakkında Dokuz Eylül Gazetesi’ne konuştu. Ahmet Doğruyol, sabit gelirlilerden yapılan vergi kesintisinin yüzde 15’de sabitlenerek, asıl verginin büyük şirketlerden alınması gerektiğini vurgularken, Nuri Seha Yüksel, “Geçim sıkıntısı içerisinde olan sağlık çalışanı ve hekimin ne denli nitelikli bir hizmet vereceği merak konusudur. Bizler Sağlık Bakanlığının ve Maliye Bakanlığının bu konuda acil önlem almasını istiyoruz” dedi.

Kırmızı göz hastalığı nedir? Kırmızı göz hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavi yolları Kırmızı göz hastalığı nedir? Kırmızı göz hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavi yolları

‘YILSONUNA DOĞRU FAKİRLEŞMİŞ OLACAĞIZ’

Aile hekimleri ve ASM’de çalışan sağlık emekçilerinin maaşlarının yıl sonuna doğru eridiğini söyleyen , İzmir Tabip Odası Aile Hekimliği Komisyonu üyesi Doktor Nuri Seha Yüksel, yüzde 15’le başlayan vergi kesintisinin yüzde 35’lere kadar çıktığı bilgisini verdi. Maaşlara yapılan zamların gerçek enflasyonun altında olduğunun da altını çizen Yüksel, “Aldığımız ücretler yıl sonuna geldikçe daha da fakirleşmiş olacağız. Birçok işverenin bir şekilde vermediği vergileri biz kamu çalışanlarından kesiliyor” diye konuştu.

‘SAĞLIK HİZMETİ NİTELİKLİ OLMAKTAN ÇIKACAK’

Vergi kesintilerinden kaynaklı olarak pek çok sağlık çalışanının geçim sıkıntısı içerisine düştüğünü ifade eden Yüksel, “Bizim emeğimiz sömürülmüş ve yaşam şartlarımız zorlaştırılmış oluyor. Geçim sıkıntısı içerisinde olan sağlık çalışanı ve hekimin ne denli nitelikli bir hizmet vereceği merak konusudur. Bizler Sağlık Bakanlığının ve Maliye Bakanlığının bu konuda acil önlem almasını istiyoruz. Yoksa bu durum sağlık hizmetini nitelikli olmaktan çıkacaktır ve bunun olmasını istemiyoruz” diye belirtti.  

‘TÜRKİYE’DE VERGİ ADALETSİZLİĞİ BÜYÜK’

Türkiye’de vergi gelirlerinin çoğunun sabit gelirlilerden kesildiğine dikkat çeken Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol ise tüm sabit gelirlilerden alınacak olan verginin yüzde 15’de sabitlenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Gelişmiş ülkelerde vergilerin çoğunun şirketler ve büyük holdinglerden alındığına vurgu yapan Doğruyol, “Türkiye’de vergi adaletsizliği çok büyük. Ayrıca büyük şirketlere sağlanan vergi aflarını da görüyoruz. Vergilerin çoğunluğu sabit gelirlilerden değil milyon dolarlık geliri olan şirketlerden sağlanmalıdır” dedi.

ahmet-dogruyol-1

EYLEMLER BAŞLADI

Vergi Kesintilerin yıl içerisinde sabit kalması, vergi kesinti oranının yüzde 15 ile sınırlandırılması ve ek vergilerden vazgeçilmesi talebiyle başlayan eylemler, İzmir’de de başladı. 4 Aile Sağlığı Merkezi önünde de yapılan eylemde sağlık emekçileri ve aile hekimleri adına basın açıklamasını okuyan SES İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Erkan Batmaz,“Bugün başlattığımız bu eylemler ile ülkenin birçok ASM’si önünde çoban ateşleri yakıyoruz. Bu çoban ateşlerinin sağlık ve sosyal hizmet iş kolu başta olmak üzere vergi adaletsizliğinden yakınan tüm kesimlerce görüneceğine inanıyor ve birleşik bir talebe dönüşeceğini umut ediyoruz. Birleşerek mücadele edersek adaletsiz vergi sistemini değiştirebiliriz” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ