Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi (BİSAM), düzenli olarak hesapladığı açlık ve yoksulluk sınırlarını içeren aylık raporunu yayımladı. BİSAM'ın Şubat 2023 raporuna göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için yapması gereken harcama tutarı 9 bin 234 TL'ye yükseldi. Bu rakam açlık sınırını yani sadece gıda için yapılması gereken minimum harcama tutarını göstermektedir.

BİSAM hesaplamalarına göre, yoksulluk sınırı ise hane halkı tüketim harcamaları esas alınarak 31 bin 939 TL olarak belirlendi. Bu da günlük harcama gereksinimlerinin 300 TL'yi aştığı anlamına gelmektedir.

BİSAM araştırmasına göre, Şubat ayında günlük harcamalarda en yüksek maliyetli grup süt ve süt ürünleri grubu oldu ve günlük harcama tutarı 115,41 TL olarak hesaplandı. Et, tavuk ve balık grubu için yapılması gereken asgari harcama tutarı ise 53,74 TL olarak belirlendi. Sebze ve meyve için yapılması gereken günlük harcama tutarı 52 TL, ekmek için gerekli harcama tutarı ise günlük 23,4 TL oldu. Katı yağ ve sıvı yağ içinse 19,5 TL'lik masraf yapılması gerektiği belirtilirken, yumurta için 7 TL, şeker, bal, reçel ve pekmez içinse 8,84 TL harcama yapılması gerektiği ifade edildi.

BİSAM'ın üç ay önce yayımladığı raporda ise Ekim ayında açlık sınırının 7 bin 552 TL, yoksulluk sınırının ise 26 bin 123 TL olduğu belirtilmişti.

BİSAM, açlık ve yoksulluk sınırını Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri, İstanbul Halk Ekmek, zincir market fiyatları ve BİSAM Beslenme Kalıbı üzerinden yaptığı hesaplamalar sonucunda belirlediğini açıkladı. BİSAM Beslenme Kalıbı ise Sağlık Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyabetik Bölümü'nün hazırladığı Türkiye'ye Özgü Beslenme Kalıbı'ndan yola çıkılarak oluşturuldu.

Çiftçi süt ineğini kesiyor: İktidar ithal ediyor Çiftçi süt ineğini kesiyor: İktidar ithal ediyor

TÜİK, Şubat ayında enflasyonun yıllık bazda %55,18 olduğunu açıklarken, bağımsız Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise enflasyonun %126,91 olduğunu belirtmişti.