Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgilere göre, ABD ile Irak arasında faaliyet gösteren ABD-Irak Yüksek Askeri Komitesi (HMC) çalışma grubunun görüşmeleri, ABD kuvvetlerinin Irak'tan çekilmesine dair bir müzakere içermediğini ortaya koydu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından düzenlenen kapalı basın toplantısında, üst düzey Pentagon yetkilisi, HMC'nin ağustos 2023'te gerçekleştirilen güvenlik işbirliği toplantısının bir parçası olduğunu belirtti. "Açıkça söyleyeyim, HMC toplantısı ABD kuvvetlerinin Irak'tan çekilmesi konusunda bir müzakere içermiyor." diyerek açıklamalarda bulundu.

Irak Hükümetinden Güvence

Pentagon yetkilisi, ABD ve koalisyon ortaklarının, IŞİD'le mücadele kapsamında Irak hükümetinin daveti üzerine Irak'ta bulunduğunu hatırlatarak, "Iraklı ortaklarımız, gelecekteki ABD askeri varlığını şekillendirmek ve IŞİD'in kalıcı yenilgisini sağlamak için birlikte çalışma konusundaki kararlılıklarına dair bize güvence verdiler."

Gazetecilerin sorularına cevap veren ABD'li yetkililer, Irak tarafının ABD öncülüğündeki koalisyonun askeri misyonunun sona ermesi ve danışmanların kademeli olarak azaltılması için bir takvim oluşturulacağı yönündeki açıklamalara net bir cevap vermekten kaçındı.

Irak: Danışmanların Azaltılması İçin Anlaşma Sağlandı

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudanı, 5 Ocak'ta yaptığı açıklamada, "Hükümet olarak koalisyon güçlerinin varlığını tamamen sonlandırmak için ikili komisyonu çalıştırmaya başlama sürecindeyiz. Irak'ın egemenliğini korumak için hiçbir şey ihmal edilmeyecek." şeklinde konuştu.

İsrail'in Kirli Yüzü: Yuval Abraham Ölüm Tehditleriyle Karşı Karşıya! İsrail'in Kirli Yüzü: Yuval Abraham Ölüm Tehditleriyle Karşı Karşıya!

Irak Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada ise ABD ile Irak hükümetleri arasında ağustos 2023'ten bu yana devam eden müzakerelerin başarıyla sonuçlandığı, HMC'nin IŞİD'in oluşturduğu tehdit ile operasyonel gereklilikleri değerlendirmek ve Irak güvenlik güçlerinin kapasitesini artırmak amacıyla kurulduğu ifade edildi.

Söz konusu komitenin, "koalisyon danışmanlarının Irak'ta bulunacağı süreyle ilgili bir takvim oluşturma, danışmanların kademeli olarak azaltılmasına yönelik girişimlerde bulunma ve koalisyonun askeri misyonuna son verme görevini üstleneceği" belirtildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ