ABD’nin, İngiltere’deki bir askeri üsse nükleer silah konuşlandırmak için çalışmalar yaptığı iddia edildi. İddialar, İngiliz The Telegraph gazetesinin Pentagon’un belgelerine dayandırdığı haberine göre ortaya çıktı.

Haberde, ABD’nin 2008 yılında Soğuk Savaş’ın sona ermesiyle İngiltere’den geri çektiği nükleer başlıkları, Suffolk’taki Lakenheath Hava Üssü’ne yeniden yerleştirmeyi planladığı belirtildi.

Ukrayna, son 4 günde Rusya'ya ait 7 savaş uçağını düşürdü Ukrayna, son 4 günde Rusya'ya ait 7 savaş uçağını düşürdü

Haberde, üste yeni bir tesis inşa edilmesi için yapılan alımların, ABD’nin İngiltere’ye nükleer silah yerleştirme niyetini doğruladığı ifade edildi. Habere göre, üsse getirilecek nükleer başlıklar, Hiroşima’ya atılan atom bombasından üç kat daha güçlü olacak.

Haberde, Pentagon’un belgelerinde, üste görevli askerleri “yüksek değerli hedeflere” karşı korumak için balistik kalkanlar gibi yeni ekipmanlar satın alındığı da yer aldı.

Haberde, ayrıca ABD hükümetinin geçen ağustos ayında internet sitesinde yayınladığı bir ilanda, Lakenheath’teki askerlerin silahlı, zorla giriş ve balistik saldırılara karşı korunması için nöbetçi kulübeleri talep ettiği de aktarıldı.

ABD KUVVETLERİNE YENİ KONUTLAR

Öte yandan, haberde üsteki ABD kuvvetleri için yeni konut inşaatlarının da haziranda başlayacağı bildirildi.

Haberde, belgelere göre Lakenheath üssüne konuşlandırılması planlanan nükleer bombanın B61-12 modeli olduğu da kaydedildi.

PENTAGON VE RUSYA’DAN AÇIKLAMALAR

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Pentagon sözcüsü, ABD’nin müttefik ülkelerdeki tesislerini düzenli olarak güncellediğini, ancak bir yerde nükleer silah bulunup bulunmadığını teyit etmek gibi bir politikaları olmadığını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise, ABD’nin geçen yıl Lakenheath’teki personel için 50 milyon dolarlık bütçe ayırmasının ardından yaptığı açıklamada, bunun gerilimi artıran bir hamle olduğunu ve buna karşılık vereceklerini ifade etmişti.

Kaynak: AA