banner112

Kaval Şelalesi doğaseverleri kendine hayran bırakıyor

Hakkari’de havaların ısınmasıyla birlikte, yeşilin tonlarının görsel şölen sunduğu doğasıyla büyüleyen Kaval Şelalesi ziyaretçilerin akınına uğruyor. Kafileler halinde şelale bölgesine gelen doğaseverler serin suda eğlenceli vakit geçiriyor

Kaval Şelalesi doğaseverleri kendine hayran bırakıyor

Haber/Zeki DARA 

Hakkari kent merkezine 50 kilometre uzakta bulunan ve her mevsim ziyaretçilerine ayrı bir manzara sunan Kaval (Sineber) Şelalesi’nde sular yeniden çağlıyor. Doğal oluşumu ve metrelerce yükseklikten akan suyu ile görenleri hayran bırakan Kaval Köyü yakınındaki şelaleye giden doğaseverler, suda yüzerek serinliyor. Yörede 'saklı cennet' olarak adlandırılan şelale, havaların ısınmasıyla doğaseverlerin uğrak mekanı oldu.Yaklaşık 20 metre yükseklikten dökülen şelaleye kafileler halinde giden doğaseverler, Hakkari'de pek fazla bilinmeyen birçok yerin olduğuna dikkat çekiyor ve tüm doğaseverleri bölgeye davet ediyor.Yaklaşık 10 yıldır dağcılık yapan doğasever emekli öğretmen Kerem Onay, kentin hem kış sporları hem de doğa sporlarına elverişli bir yapıda olduğunu söyledi.

KENTİN SEMBOLÜ OLDU
Doğayı sevenlere çağrı yapan Onay, Kaval Şelalesi’nin kentin sembollerinden biri haline geldiğine dikkat çekerek, “Burayı, Hakkari’nin turizm merkezi olarak görüyoruz. 4- 5 yıldır bilinen bir yer. Buraya geldiğinizde tüm yorgunluğunuzu üstünüzden atarsınız. Hakkari’nin dışarıdan sert görünen coğrafyasına karşılık sizleri burada ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacak yumuşak kalpli insanları var” dedi. Diyarbakırlı Nevruz Tarhan da Hakkari coğrafyasında keşfedilmemiş doğal güzellikleri olan sayısız yerler bulunduğunu, Kaval Şelalesi’nin de çok güzel bir yer olduğunu söyledi. Yazın kavurucu sıcağında serinlemek ve piknik yapmak için buraya geldiğini dile getiren Tarhan, “Doğa ile iç içe huzur bulmak istiyorsanız buraya gelin” diye konuştu. Melike Karacan ise çok güzel bir ortamı olan Kaval Şelalesi’ne geldiği için son derece mutlu olduğunu ifade etti. “Burasının doğası bakir, her şey çok güzel” diyen Karacan bütün doğaseverleri davet etti. CİSAD Doğa Kulübü aktivisti Cahit Şahin ise 15 kişilik ekibe rehberlik etmek için Kaval Şelalesi’ne geldiğini, buraya gelen herkesin hayranlıkla doğanın keyfini yaşadığını, yeniden gelmek istediğini söyledi. Her doğaseverin Kaval Şelalesini gelip görmelerini tavsiye eden ziyaretçilerden İbrahim Sak da eğlenceli bir gün geçirdiklerini dile getirdi. Kafileler halinde Kaval Şelalesine giden doğaseverler halay da çekti.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2022, 17:55
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100