Gazeteciler, mesleğin zorluklarını anlattı

Yıldır Van’da gazetecilik yapan gazeteciler, Türkiye ve bölge illerinde gazetecilik yapmanın zorluklarını anlattı. Gazeteciler, Türkiye’de gazetecileri koruyacak bir mekanizmanın olmadığını belirtti.

Gazeteciler, mesleğin zorluklarını anlattı

Haber/ Hamdiye Çiftçi ÖKSÜZ

Türkiye’de gazetecilik yapmak giderek zorlaşırken, başta Van olmak üzere bölge illerinde gazetecilik yapmak ateşten gömlek haline geldi. Van’da gazetecilik yapan İdris Yılmaz, Türkiye’de gazetecilik yapmanın zor olduğu basın meslek örgütlerinin hazırladığı raporlarla net bir şekilde açıklandığını belirterek, Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın raporuna göre 1 Nisan 2020 tarihi itibariyle yargı reformuna rağmen 85 gazeteci hala hapiste olduğunu söyledi. Tutuklu olan gazetecilerin tutuklanma gerekçelerine bakıldığında “örgüt propagandası, kin ve nefrete alenen tahrik, örgüt üyeliği ve örgüt propagandası” gibi benzer iddialarla tutuklulukları devam edildiğini dile getiren Yılmaz, “İşin aslına bakıldığında bu arkadaşlarımızın tamamının gazetecilik faaliyetlerinden dolayı tutuklu oldukları gayet net bilinmektedir” dedi.

Hakkında 22 ayrı dosya açıldığını belirten İdris Yılmaz, “Açığa çıkardığım bir takım yolsuzluk ve cinsel istismar haberleri sonrası adeta yargı kıskacına alındım. Hakkımda 22 ayrı dosya açıldı. Ve son olarak hapise gönderildim. Yargı reformunun ilk paketi ile tahliye oldum. Şu an yargı sopası üzerimde. Özellikle de Van’da gazetecilik ve gazeteci hiçbir zaman özgür olmadı ve olmayacak gibi” diye konuştu.

42 defa çağırıldım

Van’da 20 yıldır gazetecilik yapan Gazeteci Oktay Candemir ise, bugüne kadar 42 defa emniyete gidip ifade verdiğini ve hakkında 8 davanın sürdüğünü söyledi. Candemir Van ve bölge illerinde gazetecilik yapmanın zorluklarını şöyle anlattı: “Basın açıklaması izlemeye gidemiyorum. Polisler beni haberde gördükleri anda yanıma gelip sarı basın kartı istiyorlar. Basın kartımı yeterli görmüyorlar. En son habere gittiğimde sokakta polislerin fiziksel şiddetine uğradım. Erdoğan hükümeti kendi medyasını yarattı ve onun dışında bir görüşe polis şiddeti ve yargı baskısıyla müdahale ediyor. Sadece ben değil birçok arkadaşım aynı durumda. Onlara da büyük baskılar var. Gazetecilik bizim mesleğimiz ve hakikati söylemekten asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Hedef oluyorsun

Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nde 2006 yılından mezun olduğundan bu yana Van ve bölge illerinde gazetecilik yaptığını belirten Gazeteci Ercan Öksüz de, halktan ve gerçekten yana haber yapmanın birçok zorluklarının olduğunu söyledi. Türkiye’de basın özgürlüğünün olmadığını ifade eden Öksüz, “Maalesef bugün hem Türkiye’de hem bölge illerinde, gerçekleri yazdığın anda hedef haline geliyorsun. Sokakta çalışma imkanın ortadan kalkıyor. Çalıştığın gazeteleri ve ajansları KHK ile kapatıyorlar. Basın kartları geçersiz hale geliyor. Van’da sarı basın kartı olan gazeteci sayısı çok az” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2020, 14:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER