Mide ağrısına ne iyi gelir?

Her ağrı gibi mide ağrısı da bir haberci olabilir. Sebebinden emin olunmadığı durumlarda hekim kontrolünde tedavi uygulamak her zaman en doğru yöntemdir.

Mide ağrısına ne iyi gelir?

Mide ağrısı çoğumuzun sık sık karşılaştığı ve çok farklı sebeplerle ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Çocuk, genç ve yaşlı hemen hemen hepimiz bir defa da olsa mide ağrısı yaşamışızdır. Hayatımız boyunca çok farklı zamanlarda ortaya çıkabildiği gibi kronik bir rahatsızlıktan ötürü sık sık da meydana gelebilmektedir. Mide ağrılarının çoğu doğal yöntemlerle ve belirli yiyeceklerle hafifletilebilmekte hatta tamamen ortadan kaldırılabilmektedir. Şimdi hepimizin aklına gelen soru şu “mide ağrısına ne iyi gelir?” ya da “mide ağrısına iyi gelen yiyecekler nelerdir?”. Bu yazımızda sizler için mide ağrısına iyi gelen yiyecekleri açıklayacağız. Fakat unutulmamalıdır ki, ağrıların kesin nedenini tıbbı teşhiş yöntemleri ile öğrenmek ve hekim kontrolünde tedavi uygulamak her zaman daha etkili bir yöntemdir. Böyle bir ağrıyla karşılaştığınız da mutlaka hekiminize başvurunuz.

Öncelikle, mide ağrısı neden olur?

Mide ağrısının altında yatan birçok sebep olabileceği gibi bunların en yayın olanları şunlardır;
Hazımsızlık ve sindirimsel rahatsızlıklar
• Stres, sıkıntı ve üzüntü
• Fazla yemek yeme
• Çok yağlı, ağır yiyecekler yeme
• Çok baharatlı yiyecekler tüketme
• Uzun süren açlık
• Alerjik hastalıklar ve reaksiyonlar
• Hormonal değişimler
• Çevresel faktörler
• Alkol, tütün gibi zararlı maddeler
• Gastrit, reflü vb. mide hastalıkları
• Obezite olma veya obezite sınırında olma
• Gaz sıkışıklığı
• Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri

Mide ağrısına iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Mide ağrılarının nedenlerini yukarıda sizler için sıraladık. Peki bu ağrıları azaltmak için hangi yiyecekleri tüketmeliyiz? Mide ağrılarına iyi gelen yiyecekler şunlardır;

1. Süt ve yoğurt
Mide ağrısı yaşadığınızda destek alabileceğiniz yiyeceklerin en başında süt ve yoğurt gelmektedir. Fakat laktoz intoleransınız varsa vücudunun süt ve yoğurda karşı tepki veriyorsa çok dikkat etmelisiniz.
Özellikle doğal süt ve ev yapımı yoğurtlar sindirim sisteminizin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar ve mide ağrılarınızı azaltarak sizi rahatlatır.

2. Tarçın
Eğer mide ağrınızın nedeni, midenizin asit ve baz dengesinin bozulmasından kaynaklanıyorsa ve mide yanması yaşıyorsanız tarçın kullanmanız ağrılarınızı ve mide yanmanızı azaltacak bu sorunların üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Tarçını isteğe bağlı olarak çaya veya yoğurda karıştırarak da tüketilebilirsiniz.

3. Muz
Lif açısından en zengin besinlerden biri olan muz, midenizin enzimlerinin sağlıklı ve düzenli bir şekilde salgılanmasını sağlar. Bu da kısa süre içerisinde mide ağrılarınızı hafifletir, hatta tamamen ortadan kaldırır. Aslına bakarsanız sadece muz değil bütün lifli yiyecekler mide enzimlerinizi düzenleyecektir.

4. Keten tohumu
Keten tohumu da aynı muz gibi lif bakımından oldukça zengin bir besindir. Bu özelliği sayesinde keten tohumu da mide ağrısına iyi gelir. Aktarlardan, baharatçılardan kolaylıkla temin edebileceğiniz keten tohumunu salatalarınızın içerisinde veya yoğurdun içerisinde tüketebilirsiniz.

5. Kimyon
Baharatlı yiyeceklerin mide ağrısını tetiklediğini belirttik fakat kimyon tam aksine mide ağrısına iyi gelen bir baharattır. Kimyon, midede ki asit-baz dengesini düzenleyerek midenin rahatlamasını ve ağrıların son bulmasını sağlar. İsteğe bağlı olarak yoğurda karıştırarak veya içtiğimiz suya karıştırarak tüketebilirsiniz. Bunun için bir çay kaşığı kimyon kullanmanız kafi olacaktır. Fakat kimyona alerjinizin olması halinde asla bu baharatı tüketmemelisiniz.

6. Armut
Yılın her ayı armut bulmak oldukça zor olsa da, evinizde armut varsa ve mideniz ağrıyorsa armut tüketerek mide ağrınızı bastırabilirsiniz. Tıpkı muz ve keten tohumu gibi armutta lif açısından oldukça zengin bir yiyecektir.

7. Nane
Mide ağrısı, gaz sıkışması gibi rahatsızlıkların çözümünde naneden destek alabilirsiniz. Her yönüyle şifa olan kokusuyla adeta yemeklerimize salatalarımıza mükemmel bir lezzet katan naneyi, çay yaparak veya nane-limon karışımı halinde tüketebilirsiniz.

8. Zeytinyağı
Sindirim sisteminin en önemli salgılarından olan safra salgısının düzenli ve sağlıklı bir şekilde salgılanmasını sağlayan zeytinyağı midenizi rahatlatacağı gibi ağrılarınızı da oldukça azaltacak ve sindiriminize yardımcı olacaktır.

9. Papatya çayı
Hemen hemen hepimiz papatya çayının mide ağrılarına iyi geldiğini yaşlılardan duymuşuzdur. Özellikle stres ve üzüntünün ardından oluşan gerilime bağlı ağrıların azaltılması ve sonlandırılmasında oldukça etkilidir. Her gün bir fincan papatya çayı içmeniz midenizi oldukça rahatlatacaktır.

10. Maden suyu
Hazımsızlığa, çok yemek yemeye bağlı oluşan mide ağrılarının azaltılmasında maden suyu bire bir etki etmektedir. Sindirimi kolaylaştırması ve mideyi rahatlatmasından ötürü en çok tercih ettiğimiz içeceklerin başında maden suyu gelmektedir. Sağlığınız için özellikle içerisinde silikat bulunan maden sularını tüketmeye özen göstermenizi tavsiye ediyor, sağlıklı bir ömür diliyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER