28 Mayıs’ta ikinci kez sandık başındayız. Ancak çözülmesi gereken o kadar çok sorun var ki. Bunların başında işsizlik geliyor. Gençlerden oluşan işsizlik ordusu her gün artıyor. Dünyada 10’uncu sıradayız.

TÜİK  işsizlik verilerine göre son üç yıllık veriler; yüzde 10. TÜİK‘in açıkladığı güncel veriler içinde, sürekli yoksulluk oranı 2018 yılında yüzde 12,7 iken, 2022 yılında yüzde 14’e yükseldi.
Sanayi üretimi düşerse işsizlik nasıl azalır?
Yine işsizlikte aynı gün açıklanan TÜİK verilerine göre; Şubat 2023’te sanayi üretim endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,2 azaldı, Mart 2023’te ise yüzde 0,1 azaldı.
Hükümet kamu işçisine yüzde 45 zam yaptık dedi ve fakat geçinme endeksleri daha yüksektir.

İşsizlik hesabı Türkiye şartlarına göre değil. Gerçekte ise Avrupa insan yapısı ve Türkiye insan yapısı ve iş şartları farklıdır. Avrupa işsiz tarifi Türkiye şartlarına uymuyor. Söz gelimi TÜİK 18 yaşına gelmiş ve fakat son dört hafta içinde aktif iş arama kanallarından en az birini kullanmamış olanları işsiz saymıyor.
İş arayıp bulamamış ve iş aramaktan umudunu kesmiş olanları da işsiz saymıyor.
Oysa ki iş aramayıp iş bulsa çalışacak olanlar, işsiz sayısı kadardır. Bu nedenle fiili işsizlik oranı her zaman yüzde 16’nın üstündedir.
Türkiye'de işsizlik oranlarının yüksek seyretmesinin en temel sebebi ise ülkenin genç nüfus yapısının fazla olması ve genç işsizlik oranının yüksek olmasıdır. Genç işsizlik oranının yüksekliği ülkenin genel işsizlik oranının da yüksek seyretmesine neden olmaktadır.

DİSK”in raporu gerçeğe yakın.
Buna göre çalışma çağındaki 65 milyon kişinin sadece 22,2 milyonu kayıtlı ve tam zamanlı işlerde çalışıyor.
2022 4. çeyreğinde geniş tanımlı işsiz sayısı 8 milyona dayandı. Her 100 kadından sadece 19’u kayıtlı ve tam zamanlı istihdamda. Gerçek genç işsizliği yüzde 39,4, genç kadın işsizliği ise yüzde 49,9.
Geniş tanımlı işsiz sayısı 8 milyon 353 bin, geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 21,9, geniş tanımlı işsizlik salgın öncesine göre yüksek seyrediyor.
Geniş tanımlı kadın işsizliği yüzde 29,8.
Gerçekler acı… Güneş balçıkla sıvanmaz.
Haftaya yeniden buluşmak üzere hoşça kalın dostlar.