Yunanistan'da 29 Aralık 2023'te meydana gelen ve 57 kişinin hayatını kaybettiği Tempi tren kazası, ülkeyi sarsmaya devam ediyor. Kazanın sorumlularının aydınlatılması için gerekli kanıtların hükümet tarafından kasıtlı olarak yok edildiğine dair Yunan basınında çıkan iddialar, büyük bir tepkiye yol açtı.

Muhalefetten Gensoru, Hükümetten Güvenoyu

Bu skandalın ardından muhalefet partisi PASOK, Radikal Sol İttifak (SYRIZA) ve Yeni Sol ve Özgürlük Seyri meclis gruplarının desteğiyle gensoru önergesi verdi. 300 sandalyeli parlamentonun 159 milletvekilinin hükümete güvenoyu verdiği oylamada, Yeni Demokrasinin 158 milletvekilinin yanı sıra bir bağımsız milletvekili hükümeti destekledi.

Skandalın Bedeli: İki Bakan İstifa Etti

Gensoru önergesi görüşmeleri sırasında Devlet Bakanı Stavros Papastavru ve Devlet Bakan Yardımcısı Yannis Bratakos'un, gensoru önergesine konu olan iddiaların yer aldığı gazetenin sahibi ile evinde, PASOK'un gensoru önergesini vermeye karar verdiği gün buluştuğu ortaya çıktı. Bu durum muhalefet tarafından sert bir şekilde eleştirildi. Baskıların artması üzerine Papastavru ve Bratakos, Başbakan Miçotakis'e istifalarını sundu. Miçotakis de her iki istifayı da kabul etti.

Hamas: Gazze’nin Yönetiminde Tek Söz Sahibi Olma İddiasında Değiliz Hamas: Gazze’nin Yönetiminde Tek Söz Sahibi Olma İddiasında Değiliz

Hükümetin güvenoyu almasına rağmen, Tempi tren kazası skandalının yankıları devam ediyor. Muhalefet, kazanın sorumlularının ortaya çıkarılması ve adalete teslim edilmesi için mücadeleye devam edeceğini açıkladı. Halk da bu skandalın aydınlatılması ve sorumluların cezalandırılması için yetkililerden hesap soruyor.

Editör: Kazim Bozkurt