Tugay: Hedefim kreşleri ücretsiz hale getirmek

Göreve geldiği günden bu yana yaptıklarını anlatan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, “Kreş ücretlerini önce 600'e düşürdük. Fiyatlar daha da inecek. Ama hayalim çocukların tamamına ücretsiz hizmet vermek” dedi.

Tugay: Hedefim kreşleri ücretsiz hale getirmek

Karşıyaka Belediye Meclisi, Temmuz ayı ikinci toplantısında 2019 Yılı Faaliyet Raporu’nu oy birliğiyle onayladı. Başkan Cemil Tugay, özellikle sosyal adaletsizliğe karşı insan odaklı hizmetlere ağırlık vermeye çalıştıklarını vurguladı. Tugay, “Yoksulluk, açlık, çevre sorunları, altyapı sorunları, eğitim olanaklarının azlığı ve sağlık gibi alanlarda çözüm üretmek adına sessiz sedasız bir şeyler yaptık. Faaliyet raporunda bazıları yazmıyor. Mesela 0-3 üç yaş çocukların beslenmeleri ve gelişmeleriyle ilgili evde takip sağlayacağımız bir sistemi başlattık. Biz istiyoruz ki anneler kadınlar aynı zamanda çalışabilsin, sosyal hayata katılabilsin ama bunun için kreş gerekiyor. Bize ait anaokullarının ücretlerini sizlerle birlikte bu salonda 750 liradan 600 liraya düşürdük. 500 ya da 400 liraya da düşüreceğiz, beraber karar vereceğiz. Bir gün belki o çocukların tamamına ücretsiz kreş hizmeti vereceğiz, hayalimiz bu” dedi.

CENTRAL PARK GİBİ

Cumhuriyet Mahallesi’ndeki Bülent Ecevit Kültür Merkezi içerisinde Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği kurduklarını söyleyen Tugay, şöyle devam etti: “Yamanlar domatesini koruma altına aldık. Bu domatesin saf tohumunu bulduk, üç bin tane fide yetiştirdik ve köylülere dağıttık. Bu sene onların ürettiği domatesleri alacağız ve kime ulaştırabiliyorsak onlara dağıtacağız. Karşıyaka Spor Kulübü ile anlaşarak Karşıyaka Belediyespor’un içinde bir pilot basketbol takımı kurduk. Eğer geçen sene biz o takımı kurmasaydık, 16-18 yaşındaki o çocuklar bütün sezon boyunca kendilerini geliştiremeyecek, bu hale gelemeyecekti. Şimdi aralarında çok önemli takımlardan transfer teklifi alanlar var. Gondol Kafe’nin orada 84 araçlık bir açık otopark alanı yaptık.” Karşıyaka Çarşı’yı kültürel değerlerini koruyarak yenilemek ve geleceğe taşımak istediklerini söyleyen Tugay “Çarşının taşlarını hemen yaparız ama biz olayı taş yapmak olarak görmüyoruz. Öyle bir şey yapalım ki Çarşı tarihinden gelen kültürel değerlerini korusun, orası sadece bir alışveriş alanı değil, insanların gidip içinde vakit geçirmek isteyeceği bir yer olsun, gecesi ayrı gündüzü ayrı güzel bir yere dönüşsün dedik. Bir buçuk megavatlık Güneş Tarlamız 15-20 gün sonra bitecek. Hem temiz enerji üreteceğiz hem de bir süre sonra belediyeyi elektrik parasından epey tasarruf edecek noktaya getireceğiz. Belediye, teslim aldığımızda sıkıntı yaşıyordu. 2,5 sene öncesinin borçlarını ödeyemiyordu. O tarihten öncesinin hepsini ödedik” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2020, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92