Mutluluğun kafesi

Dost Market ve Dost Kart gibi Türkiye’ye örnek sosyal projelere imza atan Bornova Belediyesi’nin 2015 yılında bir sosyal sorumluluk projesi olarak hizmete açtığı +1 Down Kafe, yoğun ilgi görüyor.

Mutluluğun kafesi
Dost Market ve Dost Kart gibi Türkiye’ye örnek sosyal projelere imza atan Bornova Belediyesi’nin 2015 yılında bir sosyal sorumluluk projesi olarak hizmete açtığı +1 Down Kafe, yoğun ilgi görüyor. Büyükpark içinde hizmet veren kafede görev yapan down sendromlu gençler kendi paralarını kazanmanın mutluluğunu yaşarken, sosyal hayatın içinde de yer alıyor. Kafe’ye gelenler Down Sendromlu gençlerin güleryüzüyle mutlu oluyor.

Kentin dört bir yanında Bornovalıların keyifle zaman geçirebileceği mekanlar oluşturan Bornova Belediyesi Türkiye’ye örnek olan sosyal projelere de imza atıyor. Özellikle dezavantajlı vatandaşlar için bir çok proje gerçekleştiren Bornova Belediyesi’nin 2015 yılında hizmete açtığı +1 Down Kafe’de vatandaşlardan büyük ilgi görüyor.

Down Sendromlu gençlerin çalışarak sosyalleşmesi amacıyla projelendirilip hayata geçirilen Down Kafe içerisinde mini golf sahası ve çocuk oyun alanı da bulunuyor. Bu güne kadar 25 Down sendromluya iş imkanı sunulan kafe de bu gün 1’i İş Okulundan staj için gelen olmak üzere 5 down sendromlu genç servis elemanı olarak görev yapıyor. Vatandaşlarla vakit geçirerek sosyalleşen down sendromlular aynı zamanda kendi paralarını kazanmanın da mutluluğunu yaşıyor.

Sosyal projeler ile dezavantajlı kesimleri hayatın içine daha fazla yer almasını sağlamak istediklerini belirten Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “Belediye olarak PKU ve Çölyak Hastalarına hizmet veren Diyet Kafe’yi, Engelli vatandaşlarımız için Çamdibi’nde açtığımız Engelsiz Yaşam Merkezi içinde bulunan Engelsiz Kafe’yi ve Down sendromlu bireylerin sosyal yaşama katılarak kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için Down Kafe’yi hayata geçirdik. Dezavantajlı vatandaşlarımızı desteklemek için elimizden gelen herşeyi yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz” dedi.
Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92