banner112
banner111

Menemen'de zeytin ağacı mutluluğu

Menemen ilçesi kırsal İğnedere Mahallesi'ndeki 10 bin dekar üzerine 5 yıl önce İzmir Orman Bölge Müdürlüğü tarafından dikilen toplam 3 bin zeytin ağacının kullanım hakkı çekilen kura sonucu 34 çiftçiye verildi.

Menemen'de zeytin ağacı mutluluğu

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Gelir Getirici Tür Ağaçlandırması" projesi kapsamında Menemen'in İğnedere Mahallesi'nde 10 dekarlık bir alanda 2017 yılında 3 bin zeytin ağacı dikildi. Dikilen bu ağaçların kullanım hakkı, dün düzenlenen sertifika töreniyle 34 çiftçiye dağıtıldı. Törene İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, AK Parti Menemen İlçe Başkanı Ahmet Can Çelik, İzmir Orman İşletme Müdürü Ersen Çetin, Menemen İlçe Tarım Müdürü Fatih Çiçek, muhtarlar ve çok sayıda mahalle sakini katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından kürsüye çıkan İğnedere Mahalle Muhtarı Kadir Çiftçi, “Devletimizin şefkatli elini, bu dönem her daim hissediyoruz" dedi.


'HAYAT PAYLAŞTIKÇA GÜZEL'

Tüm dünyanın yaşamış olduğu Covid-19 sürecinin, tarımın, üretmenin, sağlıklı gıdaya ulaşmanın önemini gösterdiğini ifade eden Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, "Bugün de devletimizin tarıma ve çiftçilerimize vermiş olduğu önemin güzel bir örneğini, İğnedere Mahallesi'nde yaşıyoruz. Hayat paylaştıkça güzel. Unutmayalım ki bu topraklar 6 bin yıldır tüm medeniyetlere, tüm kültürlere, tüm farklılıklarımızın doğal yaşam alanı olmuştur. Bu değerlerimizi paha biçilmez bir zenginlik olarak görüyor, bu zenginliği koruyarak, güçlendirerek gelecek nesillere ulaştırmayı kendimize görev addediyoruz. Menemen Belediyesi olarak aklı ve bilimi kılavuz edinerek, doğru projeler üreterek tarımımızı büyüteceğiz. Şahsım ve İğnedere'deki tüm çiftçilerimiz adına, yöre halkımıza desteğini hiçbir zaman esirgemeyen İzmir Orman Bölge Müdürlüğümüze teşekkürlerimi sunuyorum. Çiftçilerimize de bereketli, bol kazançlı bir dönem diliyorum" diye konuştu.


'HER ZAMAN YANINIZDAYIZ'

Orman Genel Müdürlüğü olarak orman köylülerinin daima yanında olduklarını belirten İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince ise, "ORKÖY desteklerimizin yanı sıra son 10-15 yıldır atıl durumda bulunan ormanlarımızda kırsalda yaşayan vatandaşlarımıza yönelik, gelir getirici ağaçlandırma çalışması yapıyoruz. Bu kapsamda 2017 yılında İğnedere'deki 10 hektarlık alanda diktiğimiz 3 bin zeytin ağacını çekeceğimiz kura ile 34 çiftçimizin kullanımına sunuyoruz. Bu tür ağaçlandırmaları yapmaktaki maksadımız ülkemizin akciğerleri olan ormanlarımızı, bu alanlara bağımlı olarak yaşayan orman köylümüzle birlikte yönetmek, vatandaşlarımızın ormanları sahiplenmesini sağlamak ve onları yerinde kalkındırmaktır. Zeytinlik alanımızın çiftçilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" diye konuştu.  

Çekilen kura sonucu 3 bin zeytin ağacının tahsisi 34 çiftçiye verildi. Program günün anısına çekilen toplu fotoğrafın ardından sona erdi. (DHA)

YORUM EKLE