banner112
banner111

Homeros doğduğu kent Smyrna'ya geri dönüyor!

Bayraklı Belediyesi, bu yıl ilkini düzenleyeceği Bayraklı Uluslararası Homeros Edebiyat/Sanat Festivali’nin tanıtımını yaptı. Festivalin Bayraklı’daki toplumsal entegrasyona katkı sunacağını dile getiren Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Homeros’u yaşadığı coğrafyaya getiriyoruz” dedi.

Homeros doğduğu kent Smyrna'ya geri dönüyor!

Haber/ Didar DEMİRCİ
Bayraklı Belediyesi, bu yıl ilkini düzenleyecekleri Bayraklı Uluslararası Homeros Edebiyat/ Sanat Festivali’nin tanıtım toplantısı için basınla bir araya geldi. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi’nin de katıldığı tanıtım toplantısının açılış konuşmasını yapan Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “İzmir’den dünyaya açılan ve ölümsüzleşen Homeros’u doğduğu topraklara, yani Smyrna’ya yeniden kavuşturacağız” dedi. Sandal’ın ardından Bayraklı Uluslararası Homeros Edebiyat/Sanat Festivali’nin direktörü, Şair ve Yazar Tuğrul Keskin, festival hakkında bilgi verdi. Dünyaca ünlü Şair Adonis ve Özdemir İnce’nin onur konuğu olacağı festival 3-4-5 Haziran tarihleri arasındaki gerçekleşecek.
 

TOPLUMSAL ENTEGRASYONUN BEL KEMİĞİ OLACAK
Festivalin açılış konuşmasında belediyenin bir kentle ilgili asli görevlerini sıralayan Sandal, belediyelerin yapması gereken önemli bir diğer nokta olduğuna da dikkat çekti. Sandal, “Bayraklı kozmopolit bir ilçe; farklı ekonomik ve sosyal katmanlardan vatandaşlarımız var. Ve madem yeni bir kent hayal ediyoruz, bu insanların entegrasyonu bizim için ana meselelerden bir tanesi. Toplumsal entegrasyonun da en önemli unsurları sanat, edebiyat ve spordur. Bu üç nokta üzerinde odaklandığınızda bu entegrasyona da katkı sunacağımızı düşünüyoruz” dedi. Sandal, sanatın ve edebiyatın önemine dikkat çekerek, “Sanat çok güçlü bir kavram. Biz de bunu esas alarak daha önce ortaya koyduğumuz Dünya Çocuk ve Gençlik Kenti Bayraklı vizyonunun bir parçası olarak bu tür etkinlik ve festivalleri Bayraklıda yapma kararı aldık. Burada önemli olan öge şu, Batı edebiyatının temellerini atan İlyada ve Odessa destanlarını yazan Homeros’u yaşadığı coğrafyaya getirmek. Bunu baz alarak uluslararası düzeyde yurt dışından gelen katılımcılarla, yurt içinden değerli katılımcılarla yeni bir festival düzenleme kararı aldık” sözlerini kaydetti.


 

ONUR KONUĞU ADONİS VE ÖZDEMİR İNCE
Bayraklı Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenecek olan 1. Bayraklı Uluslararası Homeros Edebiyat/ Sanat Festivali, 3-4-5 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek. 3 Haziran’daki açılış Galası, Smyrna Antik Kenti’nde yapılacak. Festivalin oturum ve etkinlikleri ise 4 ve 5 Haziran tarihlerinde, Tepekule Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Festivalin onur konukları, iki kez Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen dünyaca tanınan Şair Adonis ve Türk Edebiyatı’nın duayenlerinden Özdemir İnce olacak. İki isme Homeros Onur Ödülü verilecek. Festivale yurtdışından şairler Raguel Lanseros, Manahel Alsahoui, Claudio Pozzani, Christos Koukis, Sylvestere Clancier de katılacak. Ülkemizden ise; Ahmet Telli, Yaşar Aksoy, Feyza Hepçilingirler, Nihat Behram ile birçok şair, gazeteci ve akademisyen yer alacak. 4-5 Haziran tarihlerinde Folkart Galeri’nin koleksiyonuna ait Adonis El Yazmaları ve Habib Aydoğdu Resim Sergisi de Tepekule Kongre Merkezi’nde ziyarete açılacak.
 

HALK KONSERLERİ RENK KATACAK

Direktörlüğünü Şair Yazar Tuğrul Keskin’in üstlendiği festivalin sunumlarını Gülsen Tuncer, Batıgün Sarıkaya ve Metin Uca yapacak. Üç gün boyunca 21 farklı etkinliğin hayat bulacağı Homeros Edebiyat/ Sanat Festivali’nde açık alan konserleri de halkla buluşacak. 3 Haziran Cuma günü gerçekleşecek Açılış Galası’nda, ünlü sanatçı Fuat Saka sahne alarak Nazım Şarkılarını seslendirecek. 4 Haziran’da, Ercan Çağıran, Gökhan Çağıran ve Gülcan Altan, Yamanlar Nazım Hikmet Parkı’nda, saat 21.00’de Bayraklılılarla buluşacak. 5 Haziran kapanış gününde ise Bayraklı Sahil’de, saat 21.00’de Agora Minör Grubu ve Oğuz Aksaç’ın sahne alacağı bir konser düzenlenecek.
 

EDEBİYAT VE SANAT ŞÖLENİ”

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal “Çok şanslıyız ki, eserleri ile dünya edebiyatına yön veren Homeros, bizim topraklarımızda doğdu ve yaşadı. Böyle büyük bir değeri yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak önemli bir sorumluluk. Bu yıl ilk kez düzenleyeceğimiz Uluslararası Homeros Edebiyat/ Sanat Festivalimiz’de dünyaca ünlü yerli ve yabancı şairleri buluşturuyoruz. Bu görkemli edebiyat ve sanat şölenine tüm İzmirlileri bekliyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2022, 12:28
YORUM EKLE

banner101

banner100