Güzelbahçe'de tohum takası şenliği

2. Güzelbahçe Tohum Takas Şenliği Yelki Yöresel Pazarı’nda gerçekleştirildi.

Güzelbahçe'de tohum takası şenliği

Güzelbahçe’de ilk kez geçtiğimiz yıl Düğün Salonu’nda düzenlenen Tohum Takas Şenliği bu yıl Güzelbahçe Kent Konseyi ile birlikte Yelki’de yöresel Pazar içerisinde gerçekleştirildi. Şenliğe CHP İzmir Milletvekilleri Musa Çam, Tacettin Bayır, CHP Güzelbahçe İlçe Başkanı Kazım Çam, Belediye Başkanı Mustafa İnce, ilçe yöneticileri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, STK temsilcileri ile yurdun ve İzmir’in çeşitli ilçelerinden gelen konuklar katıldı.

İthal tohuma hayır


Tohum Takas Şenliği’nde konuşan Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, “Tohum zamanı geldiğinde toprakla buluşmalı. Yoksa üretim olmaz ve yabancı tohumlara, ithal ürünlere muhtaç kalırız. Eğer yerli ve milli olmak istiyorsak ata tohumlarına, yerli tohumlara önem vermeliyiz. Biz Güzelbahçe’den İzmir’den tüm ülkeye umut veriyoruz” dedi.
Güzelbahçe Kent Konseyi Başkanı Ozan Parlar da Güzelbahçe’de köylünün üretkenliğini artırmak ve kırsal kesime destek vermek için yerel yönetim olarak önemli çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Mahalle yapılan üç köyümüze biz hala köy statüsü uyguluyor ve onların kendi mallarını, yine kendilerinin kullanımına sunuyoruz. Köylünün malını satmıyoruz, satmayacağız” dedi.
Yelki Gençliği ve Çevreyi Koruma Kültür Derneği (YELÇEVKO) Başkanı Eda Filiz Yaşoğlu da konuklara hoş geldiniz dedi ve böyle bir şenliği Yelki Yöresel Pazarı içerisinde düzenlediği için Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce’ye teşekkür etti.

Yerli ve ata tohumlarına sahip çıkmayı amaçlayan şenlik kapsamında stantlar açıldı, GDO’lu tohumlar ve etkileri hakkında uzmanlar konuşmalar yaptı. Çocuklar için oyun atölyeleri kuruldu. Konuklara ücretsiz tohumlar dağıtıldı.

 
Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2018, 10:46
YORUM EKLE