Gaziemir'de 'kurtuluş' paneli

Başkan Şenol, “ Tarihi belgeler ışığında ve vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda Gaziemir’in kurtuluşu 10 Eylül olarak kabul edilirse biz de destekleriz” dedi.

Gaziemir'de 'kurtuluş' paneli

İzmir’in işgalden kurtuluşu sürecinde Gaziemir’de yaşanılanların ele alındığı ‘10 Eylül Gaziemir Kurtuluşu Paneli’nde konuşan Başkan Şenol, “ Tarihi belgeler ışığında ve vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda Gaziemir’in kurtuluşu 10 Eylül olarak kabul edilirse biz de destekleriz” dedi.

Gaziemirlilerin tarih bilincini ve yaşadıkları yere aidiyet duygularını geliştirmek amacıyla Gaziemir Belediyesi, Kent Konseyi ve Atatürkçü Düşünce Derneği birlikteliğiyle ‘10 Eylül Gaziemir’in Kurtuluşu Paneli ve Fotoğraf Sergisi’ düzenlendi. Gaziemir Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Turgay Altınışık’ın yönettiği panelde Arkeolog Ercan Çokbankir ile Tarihçi, Yazar Ahmet Gürel, İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşu sürecinde Gaziemir’de yaşananlar hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Tarihi belgeler ışığında Gaziemir’in 10 Eylül 1922’de işgalden kurtulduğunu savunan konuşmacılar, bu tarihin kentin düşman işgalinden kurtuluşu olarak resmen kabul edilmesi gerektiğini ifade ettiler.

‘Tarihten ders alınmalı’


Gaziemir’in tarihini gelecek nesillere taşıyabilmek ve tarihte yaşanılanların unutulmasının önüne geçmek için kitap, film gibi kültürel yayınlar hazırladıklarını söyleyen Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol ise, kentin tarihi üzerindeki kalın örtüyü kaldırmaya çalıştıklarını söyledi. “Geleceğe güvenle bakabilmek için tarihten ders alınması gerekiyor” diyen Başkan Şenol, “Tarihi belgeler ışığında ve vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda Gaziemir’in kurtuluşu 10 Eylül olarak kabul edilirse biz de destekleriz” diye konuştu.
Panelin ardından katılımcılar, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Gaziemir’i ziyaret ederken çekilmiş fotoğraflarının da yer aldığı Gaziemir’in eski fotoğrafları sergisini gezdi.
Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2018, 15:47
YORUM EKLE