banner112
banner111

Dokuz Eylül yazmıştı: Türkan Saylan'ın 300 kızı için imzalar tamam

Muhabirimiz Gökçe Adar'ın 'Saylan'ın 300 kızına İzmir'de yurt' haberiyle duyurduğu Bornova Belediyesi ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği arasındaki protokol gerçekleşti. Protokolün imza töreninde konuştan Başkan İduğ "Bugün bir müjde daha var; 100 kişilik bir kız öğrenci yurdunun dört katının tamamını yapmak üzere yeni bir sponsor geldi, yakın zamanda o protokolü de imzalıyoruz, 400 kişiye çıkıyor. ÇYDD ile yaptığımız işbirliğinin örnek olmasını, Türkiye genelinde milyonlara ulaşmasının mümkün olduğunu düşünüyorum" dedi.

Dokuz Eylül yazmıştı: Türkan Saylan'ın 300 kızı için imzalar tamam

Haber/Didar DEMİRCİ
Bornova Belediyesi ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) işbirliğinde hayata geçecek kız öğrenci yurdu projesinin protokol imza töreni, Bornova Belediyesi Kent Arşivi Müzesi ve Dramalılar Köşkü’nde düzenlendi. Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, ÇYDD Genel Başkan Yardımcıları Lale Platin ve Av. Sedat Durna, İzmir Sanayici İş Adamları Derneği (İZSİAD) Danışma Kurulu Üyesi Ayhan Baran, ÇYDD şube başkan ve yöneticileri, Bornova Belediyesi Başkan Yardımcıları ve Meclis Üyeleri de törene katıldı. 300 kişi kapasiteli kız öğrenci yurdunun 2023-2024 eğitim döneminde açılması planlanıyor.

 

'ÇOK DEĞERLİ'

İmza töreninde konuşan İduğ, “Eğitimle ilgili yapılan her şey çok değerli… Bu konuda emeği geçen herkese minnettarım. Çünkü bu ülkede eğitimle ilgili bu nimetlerden çok fazla kız çocuğumuz var. Pozitif ayrımcılık yapmak durumundayım. Üniversite sınavını kazanıp da Türkiye’nin birçok noktasında kız çocuklarının barınma sorunuyla ilgili beni aramayan insan kalmadı. Genel Başkanımızın da gittiği birçok yerde aldığı talepler böyleydi. Biz Bornova’da yaklaşık 70 kişilik kız öğrenci yurdunu 150 kişiye çıkardık. Yeter mi? Yetmez. Nüfus 83 milyon… Yüzde 20’nin üzerinde öğrenci var, bunların yarısı kız çocuğu… İzmir’de üniversite kapasitesine baktığımızda 240 bin civarında üniversite öğrencisi var. Türkiye nüfusuna baktığınızda lise sona kadar devam eden öğrenci sayısı 16 milyon, bunun 8 milyonu kız çocuğu… Bunlar da yakın dönemde eklenecek” dedi. Mustafa İduğ, "Bugün bir müjde daha var; 100 kişilik bir kız öğrenci yurdunun dört katının tamamını yapmak üzere yeni bir sponsor geldi, yakın zamanda o protokolü de imzalıyoruz, 400 kişiye çıkıyor. ÇYDD ile yaptığımız işbirliğinin örnek olmasını, Türkiye genelinde milyonlara ulaşmasının mümkün olduğunu düşünüyorum" sözlerini ekledi.

'HER ŞEYİ YAPACAĞIZ'

ÇYDD İzmir Şube Genel Başkan Yardımcısı Lale Pilatin ise “Şahane bir işbirliği inşa ediyoruz. Hakikaten uzun bir aradan sonra ülkemiz eğitiminin en büyük sorunu olan barınma sorununa çare olacak ve 300 öğrencimiz için yuva yapacağız. Çok heyecanlıyız” dedi. İZSİAD Danışma Kurulu üyesi Ayhan Baran da, “Ülkemizin şu anda ÇYDD’nin ve güzel başkanlarımızın aydınlığa koşması, Mustafa Kemal Atatürk’ün ve onun silah arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyet’e sahip çıkmaktan çok mutluyuz. Eğitime verilen destek neticesinde bugün burada çok güzel bir başlangıç yaptık. İZSİAD olarak, bu projede bizim de bir katkımız olsun dedik ve inşallah bugün hep birlikte ilk bölüme başlayacağız. Biz de buna hazırız. İZSİAD beş yıldır ‘Eğitime destek’ diye 8 kişiyle başlayıp bugün 100 kişiye ulaşan bir grupla toplantı yapıyor ve karınca kararınca toplanan paralarla öğrencilerimizin eğitimine katkı sağlıyor. 300 öğrencinin yapmak için hepimizin görevi var, üzerimize düşen her şeyi yapacağız” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2022, 18:12
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100