banner112
banner111

Buca'da dağıtılan salep yumrularında ilk hasat yapıldı

Buca Belediyesi'nin kırsal kalkınma hedeflerini gerçekleştirmek için katma değeri yüksek ürünleri destekleme yönündeki projeleri kapsamında geçen yıl mayıs ayında dağıtılan salep yumruları, ilk hasadını verdi. böylelikle projenin ilk etabı tamamlanırken kurutulup, değirmende toz haline getirildikten sonra satış ve pazarlama aşamasına geçileceği bildirildi.

Buca'da dağıtılan salep yumrularında ilk hasat yapıldı

Buca Belediyesi, kırsal kalkınma hedeflerini gerçekleştirme doğrultusunda tarımsal üretimi teşvik ederek hem ekonomiye hem istihdama katkı sağlamak için envanter çalışması yaptı. Envanter çalışmasının ardından da geçen yıl mayıs ayında Doğancılar Mahallesi'nde üreticiler salep yumrusu dağıtılıp, üretime başlandı. Proje kapsamında ilk hasat yapıldı. Hasat edilen salep yumrularının yavrularını kurutma ve değirmende işlenme aşamasına gelindi. Böylelikle projenin ilk etabı tamamlandı. Belediye projenin ikinci etabında, kalitesine göre güncel fiyatının kilosu 400 TL ile 2 bin 500 TL arasında değişen toz salebin satış ve pazarlama ayağını da oluşturdu.

Buca Belediye Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği proje kapsamında, yıllar içinde salep üretim kapasitesini ve üretici sayısının artırılması hedeflendiği bildirildi. Öte yandan gençleri tarımsal üretime kazandırmak, bir dönem Buca'nın değerlerinden biri olan salebi yeniden üretim yelpazesine katmak ve ilçedeki en büyük sorunlardan biri olan işsizliğe de çare olması için tüm köyler bölgesine yaygınlaştırmak diğer hedefler arasında yer aldığı da belirtildi.

banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100