banner112

Bostanlı Sahili yenilendi

İZMİR Büyükşehir Belediyesi’nin Bostanlı sahilini yeniledi. 3 bölümlük kıyı düzenleme çalışmaları tamamlandı. Konser ve kaykay gösterilerinin de yer alacağı alan, pazar günü açılacak.

Bostanlı Sahili yenilendi

İzmri Büyükşehir Belediyesi’nin Bostanlı sahilini yeniledi. 3 bölümlük kıyı düzenleme çalışmaları tamamlandı. Konser ve kaykay gösterilerinin de yer alacağı alan, pazar günü açılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi kıyı tasarımı projesi kapsamında, Bostanlı kıyılarında toplam 120 dönüm alanı yeniledi. Balıkçı Barınağı ile Yasemin Cafe arasındaki ilk bölümünü geçen mayıs ayında, Bostanlı Pazar Yeri karşısındaki ikinci bölümü de geçen eylül ayında vatandaşların kullanımına sunan Büyükşehir Belediyesi, dev kaykay parkının da yer aldığı son bölümü tamamladı. 10 Mart Pazar günü saat 14.00’te yapılacak açılış töreni İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası’nın konseri ve DJ performansı ile başlayıp Kaykay parkındaki gösterilerle devam edecek. Açılış etkinliğinde çocuklar da şişme oyun gruplarında gönüllerince eğlenecek.

Bostanlı sahili düzenleme çalışmalarının son bölümünde, bölgenin cazibesini artıracak ve her yaş grubundan kentliyi bir araya getirecek yenilikçi uygulamalar yer alıyor. Projede kaykay, scooter, bmx bisiklet ve paten gibi tekerlekli spor aletlerini kullananların bu becerilerini güvenle geliştirebilecekleri 4250 metrekare alana sahip  kaykay parkı dikkat çekiyor. Bütün bu kıyı boyunca kauçuk koşu yolu yapan Büyükşehir Belediyesi, düzenlediği yürüyüş yolunu da Balıkçı Barınağı ve inşa edilecek Opera Binası Meydanı'na bağlayacak. Bölgedeki bisiklet yolu, tamamen araç yoluna paralel olacak şekilde yenilendi. Böylece bisiklet trafiği ile rekreasyon alanının çakışması engellenerek kıyı kullanımı daha güvenli hale getirildi. Ayrıca çocukların daha kolay ve güvenli kullanabileceği büyük bir ring şeklinde ikinci bir bisiklet yolu yapıldı. Yasemin Cafe etrafı tekrar düzenlenerek oturma alanı genişletildi. Bostanlı kıyılarını yeni baştan yaratan proje çerçevesinde, çocukların eğlenip serinleyeceği yeşil bir fıskiyeli meydan, yeşil bir amfi ve seyir terasına yer verildi. Alanda konforu artırmak adına çelik-ahşap ve germe membran gölgelikler, ahşap yaya yolları da yapıldı. Alan genelinde, bisiklet ve BİSİM parkları, modern heykeller, odak alanlarında wi-fi erişimi, kullanıma başlanan mobil büfe ve otomatik şehir tuvaletleri bulunuyor. Kıyı boyunca taş tahkimatı yenileyen Büyükşehir Belediyesi, gölgelikli ve ağaç altında ahşap platformların ve şezlongların olduğu, sakin dinlenme alanları ile yağmur suyunun toplanıp değerlendirileceği sulak bitkilendirme alanları da oluşturdu. (DHA)

YORUM EKLE

banner96

banner97