Ata'nın Çeşme'yi ziyareti anısına özel etkinlik

Mustafa Kemal Atatürk'ün 1-8 Temmuz 1926 tarihleri arasında, ilçenin Ilıca Mahallesi'ni ziyareti anısına "Ilıca'dan Ata'ya Selam" adıyla bir etkinlik düzenleneceği bildirildi.

Ata'nın Çeşme'yi ziyareti anısına özel etkinlik

İzmir'in Çeşme ilçesinde, belediye tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 1-8 Temmuz 1926 tarihleri arasında, ilçenin Ilıca Mahallesi'ni ziyareti anısına "Ilıca'dan Ata'ya Selam" adıyla bir etkinlik düzenleneceği bildirildi.

Çeşme Belediyesi'nin "9 Durak 9 Deneyim" projesi kapsamında, 2016 yılında ilki düzenlenecek iken 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle iptal edilen ve 2017 yılında birincisi gerçekleştirilen "Ilıca'dan Ata'ya Selam" etkinliğinin ikincisi, 7-8 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Ilıca Mahallesi'nde gerçekleştirilecek olan etkinlik, 7 Temmuz Cumartesi günü, saat 19.00'da bir otelde Hanri Benazus'un "Atatürk Fotoğrafları" koleksiyonu ve Taner Morova'nın "Eski Çeşme Fotoğrafları" koleksiyonundan oluşan sergiyle açılacak. Saat 19.30'da, İzmir Kordon Zeybeği (Ata Zeybeği) ile devam edecek olan etkinlikte, saat 20.00'de, yazar Yılmaz Karakoyunlu'nun "Atatürk'ün hayatında kadınlar" ve Çeşmeli yazar Mehmet Culum'un "İzmir suikasti ve Ilıca" başlıklı söyleşileri gerçekleştirilecek. Etkinliğin birinci günü, saat 21.15'deki, Çeşmeli Baş Balerin Burcu Olguner'in Dansçı Görkem Dizdar ile ve Çeşmeli Baş Balerin Aslı Çilek'in Baş Balet Dolun Doyran ile sunacağı bale gösterisinin ardından saat 21.30'da gerçekleştirilecek olan fener alayı ile son bulacak. "Ilıca'dan Ata'ya Selam" etkinliğinin 8 Temmuz Pazar günü yapılacak olan ikinci gününde saat 20.00'de İzmir Kordon Zeybeği gösterisinin ardından, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan bir söyleşi  gerçekleştirilecek. Etkinlik, İzmir Devlet Opera ve Balesi Baş Balerini Aslı Çilek'in bale gösterisinin ardından, 21.30'daki Haluk Levent konseri ile son bulacak. DHA

 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2018, 11:09
YORUM EKLE

banner92