Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, yerel seçimlere ilişkin bir açıklama yaptı. Akın, 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremlerden etkilenen 11 ilde yaşayan milyonlarca vatandaşın başka kentlere yerleşmek zorunda kaldığını hatırlatarak, bu vatandaşların adres bildirimi yapmamış olabileceğine işaret etti.

Akın, “Deprem ya da başka sebeplerle farklı bir adreste yaşayan ve henüz adres bildirmeyen seçmenlerin adres bildirimlerini yapmaları gerekiyor. Aksi takdirde 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlerde oy kullanamayacaklar” dedi.

Altay'ın üç puanı silindi Altay'ın üç puanı silindi

Adres bildirimi için son tarih 1 Ekim 2023

Akın, yerel seçim öncesi adres değişikliği yapan seçmenlerin, bulundukları adreste oy kullanabilmeleri için seçim başlangıç tarihi olan 1 Ocak 2024 tarihinden üç ay önceye kadar adres bildirimi yapması gerektiğini vurgulayarak, “Buna göre adres değişikliği yapmamış vatandaşlarımızın adres bildiriminde son tarih 1 Ekim 2023’tür. Vatandaşlarımız bu tarihe kadar adres bildirimi yapabilir” ifadesini kullandı.

CHP’li belediyeler vatandaşları bilgilendirecek

Akın, CHP’li tüm belediyelere yazı göndererek, adres değişikliği yapan seçmenlere ilişkin duyuru yapılmasını istedi. Akın, “Bütün belediye başkanlarımız ve belediyelerimiz sosyal medya hesaplarında, kamuya açık alanlarda görünür mecralarda, duyuru panolarında 1 Ekim 2023’e kadar adres değişikliği yapmamış vatandaşlarımıza adres bildirimi yapılmasına yönelik çağrıda bulunacak” diye konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ