Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla dün gece Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Devlet Opera ve Balesi'nin başına Bedri Tan Sağtürk atandı. Peki Yeni Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Tan Sağtürk kimdir, kaç yaşında ve nereli? İşte merak edilen tüm detaylar haberimizin devamında…

Tan Sağtürk Kimdir?

Bedri Tan Sağtürk, 14 Temmuz 1969 İzmir doğumlu 54 yaşında bir oyuncu ve balettir. Kariyerine büyük bir tutkuyla balet olarak başlayan Sağtürk, Türkiye'de ve uluslararası alanda önemli başarılara imza atmış bir sanatçıdır.

Eğitim ve Kariyer

Yükseköğrenimini Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bale Bölümü'nde tamamlamıştır. Fransız Genç Balesi Le Jeune Ballet De France, Fransız Devlet Balesi Ballet National De France baş dansçısı olarak görev yapmıştır.

Daha sonraki dönemlerde İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde baş dansçılık yapmış, aynı zamanda Diyarbakır, Mardin, Gaziantep, Kayseri, İstanbul, Ankara, İzmir, Kıbrıs Bale ve Dans okullarını kurarak bale eğitiminin yaygınlaşmasına önemli katkılarda bulunmuştur.

Bale ve Dans Eğitim Merkezi

Ünlü balerin ve oyuncu, 'Tan Sağtürk Bale ve Dans Eğitim Merkezi'ni açarak baleyi geniş kitlelere sevdirmeyi amaçlamış ve bu yolda büyük başarı elde etmiştir. Merkezinde birçok yetenekli gencin yetişmesine öncülük etmiş ve Türk sanatına birçok değerli sanatçı kazandırmıştır.

Sanatsal Başarılar

Fransız Devlet Balesi'ne yapılmış Soude-ve Je ne Regrette Rien (Edit Piaf) adlı yapıtı, Sağtürk'ün ulusal ve uluslararası arenada tanınmasını sağlamıştır. Daha sonra Antalya ve İzmir Devlet Opera ve Balesi'nde koreografisini yaptığı "Kalp Sesi Projesi" adlı yapıtı sahneye taşımış ve büyük beğeni toplamıştır.

Ayrıca televizyon dünyasına da adım atan Tan Sağtürk, FOX TV'de yayınlanan ‘Bez Bebek’ adlı dizide ‘Hakan’ karakterini canlandırmış ve farklı TV reklamlarında da rol almıştır.

Futbol Tutkusu

Kariyeri kadar futbol tutkusuyla da tanınan Tan Sağtürk, koyu bir Göztepe taraftarıdır ve sık sık takımını tribünden desteklemektedir.

Yarışmalar ve Diziler

Bedri Tan Sağtürk'ün yer aldığı bazı yarışmalar ve diziler şunlardır:

 • Türkiye'nin Yıldızları
 • Biri Bizi Gözetliyor
 • Benimle Dans Eder misin
 • Yok Böyle Dans
 • Alemin Kıralı (Kendisini)
 • Şöhret Okulu
 • Bez Bebek (Hakan)
 • Selena (Konuk Sanatçı)
 • Dolunay (Ahmet)
 • İkinci Bahar (Timothy Perkins)
 • Doktorlar-2013 (Levent Atahanlı)
 • Avrupa Yakası (Konuk Oyuncu)

Bedri Tan Sağtürk kaç yaşındadır?

Bedri Tan Sağtürk, 14 Temmuz 1969 doğumludur, dolayısıyla yazının yazıldığı tarihte 54 yaşındadır.

Bedri Tan Sağtürk nereli?

Bedri Tan Sağtürk, İzmir doğumludur.

Bedri Tan Sağtürk'ün bale eğitimi nerede tamamlanmıştır?

Bedri Tan Sağtürk, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bale Bölümü'nde yükseköğrenimini tamamlamıştır.

Hangi yapımlarda rol almıştır?

Bedri Tan Sağtürk, birçok dizi ve televizyon reklamında rol almıştır. En bilinen rolü, FOX TV'de yayınlanan 'Bez Bebek' adlı dizide canlandırdığı 'Hakan' karakteridir.

Yalı Çapkını Esme kimdir? Sezin Bozacı kaç yaşında nereli evli mi? Yalı Çapkını Esme kimdir? Sezin Bozacı kaç yaşında nereli evli mi?

Bedri Tan Sağtürk'ün futbol tutkusu nedir?

Tan Sağtürk, büyük bir Göztepe taraftarıdır ve futbol takımını sık sık tribünden desteklemektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ