Gönüllüler ve belediye onun için seferber oldu

İzmir’in Karaburun ilçesinde yaşlı bir eşek Kösedere bölgesinde kaderine terk edildi. Zavallı hayvanın yerinden kıpırdayamadığını gören vatandaşlar HAYTAP üyesi Keçi Derneği’ne ihbarda bulundu.

Gönüllüler ve belediye onun için seferber oldu

Haber/ Özge Günerken

Keçi Derneği ise yetkililere yardım çağrısını iletti. HAYTAP Basın Sözcüsü Şule Baylan, “Karaburun’da ölüme terk edilmiş bir eşek ihbarı geldi. Bölgeye gittiğimizde zavallı hayvanın yaralar içinde kımıldayamaz halde olduğunu gördük. Yetkili birimlere haber verdik. Yardım çağrımıza bir tek belediye koştu. Karaburun Belediyesi’ne ve veteriner hekim Lügen Tektepe’ye teşekkür ediyoruz. İyi ki var. İlk müdahale ve tedaviyi gerçekleştirdi. Zavallı eşeği ayağa kaldırdı” dedi. Eşeğin bırakıldığı yerde tedavisinin ve bakımının sürdüğünü de kaydeden Baylan, “Tamamen iyileştiğinde hayatının kalan bölümünü huzur içinde geçirebileceği bir çiftliğe sahiplendirmek istiyoruz” dedi.

Emniyete şikayet edildi

Baylan ayrıca, eşeği buraya atan kişiyi araştırdıklarını belirterek şunları söyledi: “Eşeği buraya atan kişiyi mutlaka bulacağız. Çalıştırıp çalıştırıp sonra da adeta bir çöp gibi acılar içinde atmışlar. Emniyete de konuyla ilgili şikayette bulunduk. Buradan da tüm Karaburunlu vatandaşlara çağrı yapıyoruz: Bilen duyan mutlaka bizimle iletişime geçsin. İrtibat telefonumuz 0532 651 73 23.” Eşeğin imdadına koşan Karaburun Belediyesi Veteriner İşleri’nden Veteriner Hekim Lügen Tektepe de hayvanın durumu hakkında şu bilgileri verdi: “Eşeği ilk bulduğumuzda bitkin durumdaydı. Önünde bir su kabı bile yoktu. Aç ve susuz kaldığı için kıpırdayamıyordu. Ayrıca bacaklarında ve sırtında yaralar vardı. İlk müdahaleyi yaptık, yanımızda ekmek vardı hepsini iştahla yemesinden ne kadar aç olduğunu fark ettik. Suyunu da içtikten sonra hareketlendi. Parazit aşılarını gerçekleştirdik. Keçi Derneği, rahat edebileceği bir çiftlikte yaşaması için sahiplendirme duyurusu yaptı. Hatta ilgilenen birkaç kişi var. Umarız eşeğimiz için güzel bir yer bulunur.” Talihsiz yaşlı eşeğin hayatının son bölümünü huzur içinde, güvenle ve rahat ederek geçirmesini isteyen ve onun için uygun arazisi, çiftliği olan vatandaşlar 0532 651 73 23 numaralı telefondan hayvanseverlere ulaşabilirler.
 

YORUM EKLE

banner97

banner96