Dışarı çıkın ve Mars'ı yakından görün

Bu gece komşu gezegenimiz Mars’ın bize son 15 yıldır en yakın olduğu gece olacak.

Dışarı çıkın ve Mars'ı yakından görün
Bu gece (31 Temmuz) komşu gezegenimiz Mars’ın bize son 15 yıldır en yakın olduğu gece olacak. Aramızdaki mesafe 57.6 milyon kilometreye düşecek. Bu Dünya üzerinde uzun bir mesafe olabilir, ancak kozmik ölçülere göre çok yakındır: Mars’ı çıplak gözle net bir şekilde görebileceğimiz kadar yakın.
Bugün saat 10.30 sularında Mars, son 15 yıldır olmadığı kadar yakın bir mesafede durmaya başladı. Kızıl gezegenin Dünya’ya ortalama uzaklığı normalde 80.7 milyon kilometreyken, gün boyunca 57.6 milyon kilometre mesafede bulunacak. Söz konusu yakınlaşma ülkemiz için gündüz saatlerinde gerçekleştiğinden, gezegeni görmemiz imkansız. Bu zaman diliminde geceyi yaşayan coğrafyalar, kızıl gezegeni rahatlıkla görebilecekler. Hemen endişelenmeyin, size iyi haberlerimiz de var.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan yüzyılın en büyük Ay tutulması esnasında Mars, Dünya’ya yine çok yakındı. Hatta tutulmayı, izleyenler Ay’ın alt tarafında kalan parlak bir renkli yıldız da gördüler. İşte bu parlaklık aslında bir yıldız değil, kızıl gezegendi. Tutulma esnasında 62 milyon kilometrelik mesafede bulunan gezegen, bugün 5 milyon kilometre daha yakınımızda duracak.

Mars ve Dünya yörüngeleri arasında 15 yıllık bir döngü var. İki gezegenin de yörüngesel konumları düzenli olarak birbirlerine yakınlaşıyor. Eğer gündüz olması nedeniyle kızıl gezegeni göremeyeceğiz diye üzülüyorsanız, canını sıkmayın. Çünkü Mars, 7 Temmuz’dan bu yana Dünya’ya yaklaşıyor ve en az birkaç ay daha onu Jüpiter’den daha parlak şekilde göreceğiz

2018 yazı ve sonbaharında, insanlığın sonraki yaşam durağı olmak için bekleyen Mars, gökyüzündeki manzaranın bir parçası olacak. Akşamları yukarıya doğru bakarken onu keşfetmeniz hiç de zor değil. Zira gökyüzünde Ay ve Venüs'ten sonra en parlak cisim Mars olacak. Bu parlaklık, zamanla uzaklaşacağımız için azalacak. WEBTEKNO

NASA'dan Mars'ı izleme ipuçlarıNASA'nın, bu gece kızıl gezegeni izlemek isteyenlere birkaç tavsiyesi de var.

Gezegen, gün batımından hemen sonra gökyüzünde güneybatı ufuk çizgisi yönünde belirecek.

Ancak NASA, Güneş'in batışından birkaç saat sonra kızıl gezegenin ufuk çizgisinin üzerine doğru yükseleceğini ve çok daha rahat biçimde görülebileceğini söylüyor.

Kızıl gezegen her ne kadar Dünya'ya normalden milyonlarca kilometre daha yakın olsa da bu gece de gökyüzünün en parlak gezegeni yine Venüs olacak.

Ancak yine de Mars'ın kendisine has kırmızı ışıltısını uzun süredir olmadığı kadar kolay olacak.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2018, 12:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER