BORKEM'de eğitimler başladı

BORKEM'de eğitimler başladı
Bornova Belediyesi’nin Ege Üniversitesi ve MTK Tekstilciler Sitesi’nin işbirliği, İzmir Kalkınma Ajansı’nın desteği ile hayata geçirdiği Bornova Konfeksiyon Eğitim Merkezi’nde eğitimler başladı. Kursiyer kadınları ziyaret eden Başkan Olgun Atila, iş garantili tekstil kurslarını 3 yıl önce yine MTK ve Ege Üniversitesi işbirliğiyle düzenlemeye başladıklarını hatırlatarak, “Bu merkezimizi açarak kadınlarımıza sağladığımız istihdam olanağını daha kurumsal hale getirdik” dedi. Kadınlar ise yeni bir meslek öğrenmenin heyecanını yaşadıklarını belirterek Bornova Belediyesi’ne teşekkür etti.

Bornova Belediyesi’nin kadınların istihdamına yönelik olarak Ege Üniversitesi ve MTK Tekstilciler Sitesi birlikte hayata geçirdiği Bornova Konfeksiyon Eğitim Merkezi’nde(BORKEM) geçtiğimiz ay başlayan ilk dönem eğitimleri devam ediyor. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki grup halinde gerçekleşen kursa, toplam 35 kadın katılıyor. 2.5 ay sürecek Dikiş Makinası Operatörü Kursu’nda, haftaiçi her gün olmak üzere, günde dört saat eğitim alan kursiyerler, yeni bir meslek öğrenmenin heyecanını yaşıyor.

Merkezin eğitmenlerinden Yasemin Çıngırt, “Kadınlarımızı iş hayatına hazırlıyoruz. Burada ilk kez dikiş makinasi gören arkadaşlarımız var ama hızlı bir yol katettik. 1.5 ay gibi kısa bir sürede üretim yapmaya başladılar” dedi.

Üniversite destekli eğitim

Kadınların bir konfeksiyon atölyesinde çalışabilmeleri için gerekli tüm donanıma sahip olarak mezun olacakları kurslarda Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri ile Bornova Belediyesi’nin uzman personelleri eğitim veriyor. İŞKUR’un destek verdiği iş garantili eğitim kursta, kursiyerlerin MTK Tekstilciler Sitesi’nden işverenlerle iletişim kurmaları da sağlanıyor.

Tam donanımlı tekstil atölyesi

İzmir Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Çamdibi Şehit Er Adem Bilaloğlu Tesisleri’nde kurulan Merkez’de, 30 düz dikiş makinesi, 10 overlok makinesi, 2 reçme, 1 düğme, 1 ilik makinesi ve 1 hiza kesim makinesi ile 2 ütü bulunuyor.
Başkan Atila’dan kursiyerlere ziyaret

Kursiyer kadınları ziyaret eden Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, iş garantili tekstil kurslarını 3 yıl önce yine MTK ve Ege Üniversitesi işbirliğiyle düzenlemeye başladıklarını hatırlatarak, “Şimdi bu merkezimizi açarak kadınlarımıza sağladığımız istihdam olanağını daha kurumsal hale getirdik. Bu projenin bugünlere gelmesine katkıda bulunan tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyor, kursiyerlerimize başarılar diliyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2017, 11:26
YORUM EKLE

banner92