banner112

2.6 milyar insan 'yemek pişirme yoksulluğu' yaşıyor

Dünya nüfusunun üçte birinin ‘yemek pişirme yoksulluğu’ yaşadığını belirten Dünya Bankası, 2.6 milyar insanın temel yemek pişirme şartlarından yoksun olduğunu kaydetti.

2.6 milyar insan 'yemek pişirme yoksulluğu' yaşıyor

Dünya Bankası tarafından yapılan açıklamada, hali hazırda dünya nüfusunun üçte birinin ‘yemek pişirme yoksulluğu’ yaşadığı belirtildi. Açıklamada 2.6 milyar insanın temiz olmayan, temel yemek pişirme şartlarından yoksun ve sağlıklı olmayan mutfak şartlarında yemek pişirdiği vurgulandı.

Buna göre; yeterli ekonomik düzeye erişemeyen toplumlar, hijyenik olmayan şartlarda modern mutfak gereçlerinden yoksun, verimli ve güvenli olmayan yöntemlerle yemek pişiriyor. ‘Yemek Pişirme Yoksulluğu’ olarak adlandırılan bu durumda, dünya nüfusunun üçte biri yetersiz temel malzemelerle kirli ortamlarda ve basit mutfak gereçlerinden yoksun bir şekilde yemek pişiriyor ve karnını doyuruyor.

Yaşamda kültürel ve sosyal önemi olan yemek pişirme aktivitesinin bazı gelişmekte olan ülkelerde çok zor şartlarda yapıldığına dikkat çeken Dünya Bankası, 2019 yılında yoksul toplumların temiz yemek pişirme şartlarına ulaşması için ‘Temiz Pişirme Fonu’ oluşturdu. Fon, yemek pişirme hizmetlerini teşvik amaçlı özel sektöre finansman hibeleri yoluyla mali ve teknik destek sağlıyor. Dünya Bankası, bu konuda gerekli çalışmalara öncelik verilmediği takdirde 2030 yılında 2.4 milyar insanın yemek pişirme yoksulluğu yaşayarak en basit mutfak gereksinimleri olmadan, temiz olmayan şartlarda besleneceğini vurguladı. 

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2022, 17:41
YORUM EKLE

banner101

banner100