banner112
banner111

Memurlar 3600 balonunu patlattı!

BES İzmir Şubeleri, bugün üyeleri ile birlikte bir günlük iş bıraktı. Vaat edilen 3600 ek gösterge sözünün tutulmadığını aktaran kamu emekçileri, ellerindeki 3600 yazılı siyah balonları patlatarak tepki gösterdi.

Haber/Didar DEMİRCİ
Büro Emekçileri Sendikası (BES) İzmir Şubeleri, 3600 ek gösterge vaadinin yerine getirilmemesi nedeniyle üyeleriyle birlikte bir günlük iş bıraktı. Konak Sosyal Güvenlik Kurumu binası önünde bir araya gelen kamu emekçileri, ellerindeki ‘3600’ yazılı siyah balonları patlatarak tepki gösterdiler. Konuya ilişkin basın açıklaması yapan BES İzmir Şube Başkanı Mustafa Güven, “En son açıklanan haliyle masanın bir tarafında bulunan yandaş sendika MEMUR-SEN’in bile anlayamadığı bir düzenlemeye dönüşeceği anlaşılan 3600 ek gösterge düzenlemesiyle kapsam içinde olan dört meslek grubu dahil bütün kamu çalışanları yine ve yeniden hayal kırıklığına uğratılmıştır” dedi.

3 MİLYON EMEKÇİ MAHRUM BIRAKILDI
Ek gösterge düzenlemesinin TBMM’ne gelmesi beklendiğini ve düzenlemede valilerin, bürokratların, genel müdürlerin ek göstergelerinin şişirildiğini dile getiren Güven, “Kamu hizmetini bizzatihi yürüten milyonlarca kamu emekçisini bir kez daha sefalet ücretine ve düşük emekli aylığına mahkum etmektedir. Eşit adil olmayan ve iddia edildiği gibi 5,5 milyon kamu personelini kesinlikle kapsamayan bu düzenlemenin değiştirilmesi için bugün iş bırakarak alanlara çıktık ve 3600 balonunu patlatmaya geldik” sözlerini kaydetti. Öte yandan Güven, yapılan düzenlemede 2008 Ekim ayı sonrasında işe girenlerin, 565 bin sözleşmeli personelin ve 600 ek göstergenin layık görüldüğü 1 milyonu aşkın kamu emekçisinin 3600 ek göstergeden mahrum bırakıldığını söyledi.
 

GELECEĞİMİZ KARARTILIYOR
AKP hükümetine, enflasyon ve geçim derdi üzerinden yüklenen Güven, “Adil bir ek gösterge talebi, emekli maaş bağlanma oranlarının yıllar itibariyle düşmesi sonucu ortaya çıkmış bir taleptir. Emekli ikramiyesi ile ev alınabildiği dönemlerden, ikinci el bir otomobil bile alınamadığı, ev fiyatlarının milyonlarla ifade edildiği bir dönemde kamu emekçilerinin hem bugünü hem geleceği karartılmaktadır. Kamuda adil bir ek gösterge düzenlenmesin yapılmalı ve taban 3600 ek gösterge alınarak bütün Kamu Emekçileri yapılan düzenlenmeden faydalandırılmalıdır” sözlerini kaydetti. Güven, kamu emekçilerinin acil taleplerini de sıralayarak, “Ek ödemelerimizin taban maaşa eklendiği, 2008 Ekim Ayı sonrası işe giren kamu personelini de kapsayan Adil bir ek gösterge sistemi istiyoruz. Ücretsiz ulaşım ve yemek, kira ve kreş yardımı istiyoruz. Kamuda çalışan tüm sözleşmeliler (4/B) kadroya geçirilmesini istiyoruz. 5510 Sayılı yasa değiştirerek memurlar arasındaki ayrımcılık ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Yeni bir toplu sözleşme yapılarak en düşük memur maaşının yoksulluk sınırının üzerinde olması sağlanmasını istiyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2022, 14:50
YORUM EKLE

banner101

banner100