EYT Başkanından uyarı: Zam mağduru olmayın

İzmir EYT Derneği Başkanı Doğan Türker, EYT yasasını bekleyen vatandaşlar için kritik uyarı yaptı. Türker, günü eksik olan vatandaşların ocak ayını beklemeden başvuru yapması gerektiğini söyledi

Haber / Gökçe Adar Çubukçıoğlu - Video / Mustafa Cem Özer

İzmir Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Doğan Türker, 9 Eylül Web TV’ye özel açıklamalarda bulundu. EYT konusunun artık geri dönüşü olmadığını ifade eden Türker, vatandaşların dört gözle yasayı beklediğini söyledi. Şubat ayında EYT maaşını alacak kişilerin gün saydığını dile getiren Türker, EYT ile ilgili merak edilenleri yanıtladı.

OCAK’TA ZAMLANACAK

Vatandaşları uyaran ve eksik günleri olup, borçlanacak kişilerin ocak ayını beklememesi gerektiğini vurgulayan Türker, şunları söyledi: “23 yılın sonunda, aralık ayında inşallah meclise bu yasa gelecek, ocak ayında da yasalaşacak. Yasalaştıktan sonra, vatandaşlarımız dilekçelerini vermeye başlayacak ve inşallah şubat ayında da EYT maaşlarını almaya başlayacağız. Bunun artık dönüşü yok. EYT çıktı. İlk etapta, yasa çıktığında 1, 5 milyon emekli olacak daha sonra da günü ve şartlarını dolduran kişiler emekli olacak. Gününüz eksik ise sigorta girişiniz askerlikten sonra ise günlerinizi mutlaka yatırın. Eğer 18 aylık, 20 aylık askerlik yaptığınız sürece, borçlanarak sigorta girişini geri çekin. Ocak ayını beklemeyin. Ocak ayında borcunuz da zamlanacak. Diyelim ki borçlandınız. Yasa çıktı, bu sizin işinize yaramıyorsa, onu tekrar SSK’dan talep ederek geri alabilirsiniz. Ocak ayını bekler, borçlanırsanız zararınız olacak. Onun için gününüz eksikse ve askerliğiniz sigortanızdan sonra ise çok iyi hesap yaparak ödemenizi yapın. Kadınlar için de bu uyarı geçerli. 3 çocuğa kadar çocuğu olan kadın vatandaşlarımız borçlanıp, gün satın alabiliyorlar. Eksik günleriniz varsa borçlanın. Yasa çıktıktan sonra bu borçlanma hiçbir işe yaramayacak.”

‘ÇALIŞANIN MAAŞI KESİLMEYECEK’

Bazı işverenlerin EYT konusuna çok tepki gösterdiğini söyleyen Türker, “İşveren, EYT’li bir kişiyi çalıştırabilir. Çalıştıramaz diye bir engel yok. Eğer çalışırsa, maaşından herhangi bir kesinti olamaz. Sadece, Sosyal Güvenlik Primi kesilecek. Bu da aldığı maaşının yüzde 7’si olacak. İşverenleri, anlayışa davet ediyoruz. Bizim 23 yıllık bir mağduriyetimiz var. İşverene değer katan çalışanları, işçileridir. İşverenlerin ‘Bu arkadaşlar, bir mağduriyet yaşadı. Hakları ellerinden alındı. Bu arkadaşlar, bize hizmet etti. Biz, EYT’li arkadaşlarımızın yanındayız. Biz her türlü desteği vereceğiz’ şeklinde açıklama yapmasını talep ediyoruz. Bir sürü tepki gösterdiler. Bizi ikinci kez mağdur etmesinler” diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fakir işçi
Fakir işçi - 2 hafta Önce

KHK ile belediye çalışanları olarak bizim mecburen emekli olmak istemiyorum ama belediye başkanı diyorki sen KHK yla geçtin işin aslı nedir, başkan kendi ekibini ve yandaş larını almak istiyor teşekkürler efendim

SIRADAKİ HABER

banner101

banner100