banner112

Bakan Kurum: Evine girmemiş vatandaş kalmayacak

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İzmir’de depremzedelerle bir araya geldiği iftar çadırında Mayıs ayını işaret ederek, “Önümüzdeki ay itibariyle 681 konutumuzu daha hak sahiplerine teslim edeceğiz. Bayraklı rezerv alanında evine girmemiş hak sahibi kalmayacak” dedi.

Haber / Didar DEMİRCİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İzmir’de depremzedelerle iftarda bir araya geldi. Bayraklı Sakarya Caddesi üzerinde yer alan rezerv alanda inşa edilen TOKİ depremzede konutları arasındaki alanda depremzedelere, TOKİ şantiye işçilerine ve AFAD çalışanlarına verilen iftara İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, AKP İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, AKP ve MHP’li partililer de katıldı.

MAYIS’TA 681 KONUT TESLİM EDİLECEK

İftar sonrası kürsüden vatandaşlara seslenen Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Sayın Cumhurbaşkanımız depremin ardından İzmir’e geldi ve diğer illerde ne yaptıysak İzmir’e de onu yapacağız’ diyerek söz verdi. ‘Hayatları yeniden başlatacağız’ dedik ve kent tarihinin en büyük deprem çalışmasını başlattık. Bir tarafta vatandaşlarımızı taşıdık, bir tarafta onlara güvenli barınma imkanı verdik. 26 Kasım 2021’de 741 bağımsız bölümü de Cumhurbaşkanımızın teşrifi ile teslim ettik. İşte, konutların yapımında çalışanlar burada, onların da gayretleriyle tüm projelerimizi etap etap tamamlıyoruz ve hemen her gün konut teslimi yapmaya devam ediyoruz. Bayraklı’da 723 konut ve 164 işyerini bitirdik, teslim ettik. Bir müjde daha vereyim: Önümüzdeki ay itibariyle 681 konutumuzu daha hak sahiplerine teslim edeceğiz. Bayraklı rezerv alanında evine girmemiş hak sahibi kalmayacak. Şehir hastanesinin arkasında 3 bin 652 konut 52 işyeri yapıyoruz, mayıs ayında başlayacağız. Etaplar halinde yıl sonuna kadar evine girmemiş depremzede kalmayacak. İzmirli kardeşlerime teslim etmenin gururunu hep birlikte yaşayacağız” sözlerini kaydetti.

HİÇ BİR HESAP YAPMADIK

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise son yıllarda yaşanan doğal afetlere, yangınlara ve salgın hastalığa dikkat çekerek, “Bir sınavda olduğumuz bilinci ile bu devletin ne kadar imkanı varsa vatandaşımızın karşı karşıya olduğu zorlukları aşmak için bir kardeşlik görevi gördük. İşte ‘Nerede bu devlet?’ demekten, ‘Allah devletten milletten razı olsun’ noktasına geldik. Vallahi de billahi de milletimizi bu afetten çıkarırken hiçbir hesap yapmadık. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı bir tek şey söyledi, ‘Ben bu ülkenin vatandaşın yüzünün tebessüm etmesini istiyorum. Nasıl yapacaksanız yapın, bu işi halledin’ dedi. Bir tek şeyi tüm dünyaya göstermeye çalıştık, biz belki Almanya kadar zengin değiliz. Almanya’da bir sel felaketi oldu. Hala daha bir onarmayı gerçekleştirmediler. Bize Allah’ın izni, milletimizin yardımı ve devletimizin gücü ile hangi atölyede, fabrikada sıkıntı olmuşsa onlara tek tek uzandık ve yeniden hayata geçmesi için çaba gösterdik” diye konuştu.

SİZİ YARI YOLDA BIRAKMADIK

Deprem bölgelerinde yapılan 65 bin konutun 29 bininin teslim edildiğini de açıklayan Soylu, “Diğerleri de önümüzdeki aylarda teslim edilecek. Bir tek duamız var, Allah’ım ne olursun bizi millete mahcup etme. Eğer biz bunları yapmasaydık milletimize mahcup olurduk. Kim ne söylerse söylesin, kim ne ortaya koyarsa koysun. Biz bir sınavda olduğumuzu biliyorum. Bize itimat edin, bize güvenin. Biz sizi yarı yolda bırakmadık Başka ülkelerin bize baskısına rağmen ‘Bize dokunmayın’ demedik. ‘Bu ülke bağımsız olsun, bölünmez bütünlük içinde ay yıldızlı bayrağı semalarda olsun’ dedik. Askerlerimiz terörle mücadele ediyor. Size söz veriyoruz, o terör yuvaları Cumhuriyet’in 100’üncü yılına varamayacak! Allah bizi size mahcup etmesin” mesajını verdi.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2022, 10:30
YORUM EKLE

banner101

banner100