Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında Yüksek Düzeyli Ticaret Diyaloğu'nun ilk buluşması, Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis'in önderliğinde yarın Brüksel'de yapılacak.

İLK BULUŞMA BRÜKSEL'DE

Yarın Brüksel'de gerçekleşecek Ticaret Diyaloğu'nda, Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, ilk defa bir araya gelecek. Bu toplantı, AB ve Türkiye iş dünyası temsilcilerinin de katılımıyla önemli bir yuvarlak masa buluşması olarak öne çıkıyor.

İŞ DÜNYASI TEMSİLCİLERİYLE BULUŞMA

Toplantının sabah bölümünde, AB ve Türkiye iş dünyası temsilcileri ile yuvarlak masa toplantısı düzenlenecek. Öğleden sonra ise hükümetler arası görüşmeler yapılacak. Bu kapsamda, ticari işbirliği ve sorunların çözümüne yönelik önemli adımların atılması bekleniyor.

TİCARET ÇALIŞMA GRUBU YOL HARİTASI

Geçtiğimiz Ekim ayında gerçekleştirilen Ticaret Çalışma Grubu toplantısında belirlenen yol haritası çerçevesinde, ikili ticari sorunlar ve yeşil ile dijital gündem dahil işbirliği alanlarında sağlanan ilerleme ele alınacak. Ayrıca, Türkiye-AB ticari ve ekonomik işbirliğinin derinleştirilmesi için yeni görüşmeler yapılacak.

ORTAK BİLDİRİ VE DİYALOĞUN ÖNEMİ

Kasım 2023'te Türkiye-AB Siyasi, Ticari ve Ekonomik İlişkilerinin Mevcut Durumu Üzerine Ortak Bildiri'de yer alan tavsiyeler doğrultusunda, Yüksek Düzeyli Ticaret Diyaloğu'nun kurulmasına karar verilmişti. Bu mekanizmanın ilk toplantısının 8 Temmuz 2024'te yapılması kararlaştırılmıştı. Diyalog, Türkiye-AB ticari ve ekonomik ilişkilerinin en üst düzeyde ele alınması ve mütekabiliyet çerçevesinde geliştirilmesi açısından kritik bir zemin oluşturuyor.

Vietnam'ın komünist lideri yaşamını yitirdi Vietnam'ın komünist lideri yaşamını yitirdi

GÜMRÜK BİRLİĞİ'NİN GÜNCELLENMESİ

Toplantıda, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi sürecine yönelik önemli adımların atılması da gündemde. Bu bağlamda, pozitif çalışmaların devamı için kritik görüşmeler yapılacak. Türkiye-AB ticaret ilişkilerinin güçlendirilmesi ve sorunların çözümü için atılacak adımlar, gelecekteki ekonomik işbirliği açısından büyük önem taşıyor.

Editör: Utku Çelik