Utku ÇELİK- TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, 14 Mayıs seçimlerinin hemen ardından gündeme gelen yeni anayasa tartışmalarını değerlendirdi. Hükümet, her fırsatta yeni anayasa tartışmalarını öne çıkararak gündemi şekillendiriyor ancak Meclis'te gerekli desteği sağlayamadı. Olası bir anayasa değişikliği için diğer partilerin desteği şart görünüyor. Bu bağlamda Cumhuriyet, sol ve sosyalist partilerin görüşlerine başvurdu.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Genel Sekreteri Kemal Okuyan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tutumundaki değişimi değerlendirirken, "Erdoğan'ın tutarsızlığına takılmak yerine, asıl konuya odaklanmalıyız" dedi. Yüzde 50+1 sistemi üzerinden yapılan tartışmaların sadece bir parça olduğunu vurgulayan Okuyan, siyasi partilerin prensiplerini kaybettiğini, bu sistemin tuhaf ittifaklara ve halkın anlam veremediği işbirliklerine neden olduğunu belirtti. "Yüzde 50+1'in değişmesi sorunu çözer mi? Hayır. Türkiye'nin, halkın katılımını engelleyen bir siyasi sistemi var. Tek başına bu sorunu çözemez" şeklinde konuştu.

'Bu Durum Çok Riskli'

Okuyan, "Cumhurbaşkanlığı sisteminin meşruiyeti tartışmasından, sistemin içeriğine odaklanılmaya başlandığını gözlemliyoruz ve bu oldukça riskli" dedi. Yasama ve yürütme arasındaki denge eksikliğinin demokrasiyi sınırladığını ifade etti. "Herkes kuvvetler ayrılığını demokrasinin temeli sanıyor ancak durum böyle değil. İdeal bir yapıda Meclis'in üstünde herhangi bir kuvvet olmamalı. Cumhurbaşkanı, devlet başkanı, bakanlar, başbakan dahil. Halk siyasi programlara oy vermelidir, Meclis'e temsilci seçmelidir" şeklinde görüş belirtti. "Tek bir kişinin oylamasıyla gelen otoriteyi kabul etmiyoruz. Sorun yüzde 50+1 değil, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesidir. Bu mesele tartışılmalı ve eleştirilmelidir" dedi.

'Meşruiyet Arayışı'

"Yüzde 50+1, muhalefeti yeni anayasa tartışmalarına çekmek için bir adım olabilir mi?" sorusunu yanıtlayan Okuyan, "Erdoğan'ın seçim başarıları üzerine eksik kalan bir şey var; o da meşruiyet. Anayasa, gücünü önemli bir değişimden alır; bu yeni bir oluşumdur. Ama Erdoğan, yeni bir anayasanın meşruiyetinden yararlanmak istiyor. Yüzde 50+1 tartışması, yeni bir anayasa hazırlığı için meşruiyet arayışı anlamına geliyor" şeklinde konuştu.

Emek Atlas CHP'den Urla için aday adayı oldu Emek Atlas CHP'den Urla için aday adayı oldu

'Neden Yetersiz?'

Okuyan, AKP'nin 12 Eylül anayasasına yönelik tanımlamasına dikkat çekerek, "AKP'nin 21 yıllık süreci, karşıdevrimci bir dönüşüme işaret ediyor. Türkiye'nin ihtiyacı artık devrimci bir dönüşümdür. AKP'nin yeni bir anayasa yapma meşruiyeti yok" dedi. AKP'nin anayasadaki değişikliklerle ilgili net bir açıklama yapmadığını belirten Okuyan, "Sivil olması her zaman daha iyi değildir. Bazı ilerici adımlar ordu tarafından atılmıştır. Sivil olmak, her zaman ilerlemeyi işaret etmez" dedi.

'Masaya Oturmamalı'

Okuyan, AKP ile anayasa konusunda bir masaya oturmanın mantıksız olduğunu ifade ederek, "Bu tartışmaya girmemek lazım. AKP ile masaya oturmak, meşruiyet kazandırır. Türkiye'de nasıl bir düzene ihtiyaç var, bir anayasa nasıl olmalı? Bu bilincin toplumda oluşması gerekiyor" dedi.

Kaynak: Utku ÇELİK