Utku ÇELİK-Türkiye İşçi Partisi (TİP), 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için aday listesini Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) teslim etti. TİP, toplam 87 seçim bölgesinden 53'ünde milletvekili adayı gösterdi. Bu adaylar arasında dikkat çeken isimlerden biri de TİP Milletvekili Sera Kadıgil oldu. Özellikle 2023 seçimlerinde ismi ön plana çıkan Sera Kadıgil'in kim olduğu ve hangi memleketten olduğu merak ediliyor. Peki, TİP Milletvekili Sera Kadıgil kimdir, aslen nereli, kaç yaşında? Sera Kadıgil ne iş yapıyor, ne iş yapıyor?

TİP MİLLETVEKİLİ SERA KADIGİL KİMDİR, ASLEN NERELİ, KAÇ YAŞINDA? SERA KADIGİL NE İŞ YAPIYOR, NE İŞ YAPIYOR?-1

TİP MİLLETVEKİLİ SERA KADIGİL KİMDİR, ASLEN NERELİ, KAÇ YAŞINDA? SERA KADIGİL NE İŞ YAPIYOR, NE İŞ YAPIYOR?

Saliha Sera Kadıgil Sütlü, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Sözcüsü olarak görev yapmaktadır. Gümüşhane kökenli olan Saliha Sera Kadıgil Sütlü, İstanbul'da doğmuştur ve şu anda 39 yaşındadır. Evli olan Saliha Sera Kadıgil Sütlü'nün eşi, akademisyen olan Tolga Sütlü'dür. Çiftin henüz çocuğu bulunmamaktadır. Sera Kadıgil, Hukuk Fakültesi mezunu bir isimdir.

SERA KADIGİL KİMDİR, ASLEN NERELİ?

SERA KADIGİL KİMDİR, ASLEN NERELİ?

Saliha Sera Kadıgil Sütlü, 29 Kasım 1984 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. Gümüşhane Kelkitli olan Sera Kadıgil, tam adıyla Saliha Sera Kadıgil Sütlü'dür.

Vefa Lisesi'nden 2003 yılında mezun olan Sera Kadıgil, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. Aynı üniversitede özel hukuk alanında yüksek lisansını 2010 yılında tamamladı. Ayrıca, Londra'daki Queen Mary Üniversitesi'nde sinema eserleri üzerine araştırmalar yaptı.

Mezuniyetinin ardından İstanbul Barosu'na bağlı olarak serbest avukatlık yapmaya başladı. Özellikle kültür sanat hukuku alanında faaliyet gösteren Sera Kadıgil, birçok tiyatro ve sanat örgütüne hukuki destek sağladı. Aynı zamanda Oyuncular Sendikası, Sinema Televizyon Sendikası, Bağımsız Tiyatrolar Derneği Girişimi ve İstanbul Şehir Tiyatrosu Çalışanları Derneği gibi meslek örgütlerinin avukatlığını üstlendi. İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Yürütme Kurulu'nda da üyelik görevinde bulundu.

Sera Kadıgil, 2011-2012 yıllarında CHP Kadın Kolları Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği yapmış ve 2014 yılından itibaren 3 dönem boyunca CHP Parti Meclisi Üyesi olarak görev yapmıştır. 2018 yerel seçimlerinde CHP'den İstanbul Milletvekili seçildi ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi oldu.

25 Haziran 2021 tarihinde CHP'den istifa ederek Erkan Baş'ın genel başkanlığını yaptığı Türkiye İşçi Partisi'ne (TİP) katıldı. TİP'te parti sözcülüğü ve yasama büro sekreteri olarak görev yapmaktadır.

Sera Kadıgil, 2011 yılında akademisyen Tolga Sütlü ile evlenmiştir. Boyu 1.61 metre, kilosu ise 58'dir. Ayrıca, iyi seviyede İngilizce konuşabilmektedir.

SERA KADIGİL'İN SOSYAL MEDYA HESAPLARI

SERA KADIGİL'İN SOSYAL MEDYA HESAPLARI

  • Instagram'da @serakadigil
  • Twitter'da @serakadigil
  • Facebook'ta @serakadigil kullanıcı adıyla yer alıyor.
Editör: Utku Çelik