Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Özak Tekstil fabrikasında, 700 işçi bir arkadaşlarının işten çıkarılması üzerine bir araya gelerek fabrika önünde direnişe geçti.

DİSK Genel Başkanlığına bir kez daha Arzu Çerkezoğlu Seçildi DİSK Genel Başkanlığına bir kez daha Arzu Çerkezoğlu Seçildi

Sendika Değişikliği ve Baskılar

Fabrikada 6 senedir örgütlü olan Hak-İş'e bağlı Öz İplik-İş'ten istifa eden işçiler, Birleşik Tekstil Dokuma İşçileri Sendikası (BİRTEK-SEN)'na örgütlenmeye karar verdiler. Ancak işçilerin sendika değişikliği sonrasında fabrika yönetimi baskı uygulayarak bir kadın işçiyi işten çıkardı. Bu durum üzerine Özak Tekstil işçileri, fabrika içinde topluca direnişe geçti.

İşçi Birliği ve Mücadele Kararı

İşçiler, fabrikada yaşadıkları sorunları değerlendirmek üzere bir toplantı düzenledi. Toplantıda, "Birlik olursak hiçbir güç bizi yenemez. İçeride bizi sıkıştıran temsilcilere karşı bizim de örgütlülüğümüz var" diyerek iş bıraktı. İşçiler, işten atılan arkadaşlarının işe alınana kadar direnişi sürdüreceklerini belirtti.

BİRTEK-SEN Genel Başkanı'ndan Açıklama

BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, yaşananları şu şekilde aktardı: "İşçiler sendikamıza üye oldu, bunun üzerine işçilere baskı ve tehdit yaptılar. Bir arkadaşımızı da işten attılar, işçiler de direnişe geçti."

Kaynak: HABER MERKEZİ