DİSK-Genel-İş'in Mayıs ayı raporu: Gelir eşitsizliği ve yoksulluk derinleşiyor DİSK-Genel-İş'in Mayıs ayı raporu: Gelir eşitsizliği ve yoksulluk derinleşiyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) bugün kritik bir toplantı gerçekleştirecek ve nisan ayı faiz kararını açıklayacak. Piyasalar, TCMB'nin faiz indirim mi, artırım mı yoksa sabit mi tutacağına dair merakla bekliyor.

Ekonomistlerin Beklentileri:

Ekonomistlerin büyük çoğunluğu, TCMB'nin faiz oranını bu ay da sabit tutacağını öngörüyor. Yapılan anketlerde, politika faizinin medyan beklentisi yüzde 50 olarak belirlendi. Yıl sonu politika faizi beklentileri ise yüzde 45 civarında seyrediyor.

Piyasa Katılımcıları Anketi:

TCMB'nin piyasa katılımcıları anketine göre de cari ay ve 3 ay sonrası için politika faizi beklentisi yüzde 50. 12 ay sonrası için politika faizi beklentisi ise yüzde 36,96'dan yüzde 38,18'e yükseldi.

Geçen Ayki Faiz Artışı:

Geçen ay yapılan PPK toplantısında, enflasyonla mücadele kapsamında politika faizi 500 baz puan artırılarak yüzde 50 seviyesine yükseltilmişti. Bu, 23 yılın en yüksek faiz oranı olmuştu.

Faiz Kararını Etkileyen Faktörler:

TCMB'nin faiz kararını verirken göz önünde bulunduracağı birçok faktör bulunuyor. Enflasyon, döviz kuru, cari işlemler dengesi, ekonomik büyüme ve yatırım ortamı gibi unsurlar faiz kararını etkileyen başlıca faktörler arasında yer alıyor.

Faiz Kararının Piyasalara Etkisi:

TCMB'nin faiz kararı, piyasaları ve ekonomiyi doğrudan etkileyecek önemli bir gösterge. Faiz indirimi, yatırımı ve kredi kullanımını teşvik ederek ekonomiyi canlandırabilirken, faiz artışı ise enflasyonla mücadelede etkili bir araç olarak kullanılabiliyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ