Bloomberg News/Morning Consult tarafından yapılan anket, hakkında açılan dört ayrı davada 91 suçlama ile mücadele eden Trump’ın aleyhine sonuçlar ortaya çıkardı. Başkanlık seçimi sürecinde yakından takip edilen yedi salıncak eyalette gerçekleştirilen ankette seçmenlerin yüzde 53’ü, Trump’ın hakkındaki iddialardan suçlu bulunması halinde 5 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerinde kendisine oy vermeyi düşünmediğini ifade etti. Ankette Trump’ın yargılama sonucunda hapis cezası alması halinde ise bu oran, yüzde 55’e çıktı.

Siyasi analistler, salıncak eyaletlerde Başkan Joe Biden’dan yüzde 6 önde ve ülke genelindeki anketlerde ise başa baş giden Trump’ın seçim öncesi neticelenebilecek olası dava sonuçlarının sandık sonuçlarını ciddi şekilde etkileyebileceğine işaret ediyor.

ABD’de her seçim döneminde farklı partiye oy veren kararsız seçmenlerin çoğunlukta olduğu eyaletlere “salıncak eyalet” deniyor. Genelde seçim sonuçlarının kaderini belirleyen bu eyaletler arasında bu yıl Arizona, Georgia, Pennsylvania, Michigan, North Carolina, Wisconsin ve Nevada öne çıkıyor.

Rusya: Transdinyester sakinlerinin korunması önceliğimiz Rusya: Transdinyester sakinlerinin korunması önceliğimiz

The Bloomberg News/Morning Consult anketi, 16-22 Ocak tarihleri arasında yedi eyaletteki toplam 4956 katılımcı seçmen üzerinde yapıldı.

Kaynak: AA