Uzmanlar uyardı: Zehirli değiller

Kuşadası'da her yıl bu zamanlarda görülen karayılanlarla ilgili EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü'den uyarı geldi. Sürücü, “Bu yılanlar zehirli değil, vatandaşlarımız bu yılanları öldürmesinler” dedi

Uzmanlar uyardı:  Zehirli değiller

İki gündür sosyal medyada Aydın'ın Kuşadası ilçesinin bir mahallesinden kara yılanlarla ilgili haberler dolaştığını ifade eden Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, vatandaşların panik yapmamasını istedi. Bunun olası bir durum olduğunu aktaran Sürücü, “Kervansaray’ın hemen üstünden başlayarak, Kese Dağı’na doğru devam eden yerleşim yerlerinin aralarında kullanılmayan harabe şeklinde evler ve arsalar bulunmaktadır. Genellikle bu yerlerden hemen her yıl buna benzer ihbarlar gelmektedir. Bu zamana kadar yapılan ihbarlarda tespit edilen yılanlara bakıldığında zehirli bir türe rastlanmamıştır. Yılanlarla karşılaşıldığında onları öldürmek yerine, fotoğrafının çekilerek EKODOSD’a ya da Kuşadası Belediyesi’ne gönderilmesi halinde türleri tespit edilecektir. Ev içine giren yılan görülürse, bu konuda itfaiye birimi yardımcı olacaktır” dedi.

'Sakin kalın'

EKODOSD Bilim Danışmanı Prof. Dr. Kurtuluş Olgun ise, kara yılanların kış uykusundan uyanarak kendilerini göstermeye başladıklarını ifade ederek, şöyle konuştu: “Kuşadası’nda görülen zehirli olmayan kara yılanların davranışları normaldir. Bahar geldi, kış uykusundan uyandılar ve havaların da sıcak olması ile kendilerini göstermeye başladılar. Vatandaş yılan gördüğünde sakin kalsın, rahatsız etmesin, hayvanlar kendi yaşam alanlarına dönerler. Kentin çevresinde gittikçe yaygınlaşan binalardan bundan sonra bu tür ihbarların gelmesi kaçınılmaz olacaktır.”

YORUM EKLE

banner97

banner96