Atletizm aşkı engel tanımadı

Bayraklı İmbat Orta Okulu'nun öğretmenleri malzeme yetersizliğine boyun eğmedi. Öğrencilerini tırmanma yarışı için pencere demirliklerinde hazırladı. Demirlere lastik gerip yuksek atlama çalıştırdı. Süpürge sopasıyla cirit attırdı. Bir çok özel okulu geride bırakıp madalyalara ambargo koydu.

Atletizm aşkı engel tanımadı

HABER/ Levent ARIÖZ

Bayraklı İmbat Orta Okulu'nun öğretmenleri malzeme yetersizliğine boyun eğmedi. Öğrencilerini tırmanma yarışı için pencere demirliklerinde hazırladı. Demirlere lastik gerip yuksek atlama çalıştırdı. Süpürge sopasıyla cirit attırdı. Bir çok özel okulu geride bırakıp madalyalara ambargo koydu

İzmir'in Bayraklı İlçesi'nde faaliyet gösteren İmbat Ortaokulu imkansızlıklara rağmen, kendi çabalarıyla yaptıkları spor aletleriyle bir çok branşta başarılı oldu. 2017 yılından bu yana katıldıkları İl, İlçe ve Bölge şampiyonalarında 30'u aşkın derece alan İmbat Ortaokulu, beden eğitimi öğretmenlerinin kendi imkanlarıyla yarattığı icatlarla, öğrencilerini bir çok sporla tanıştırdı. Tanıştırmakla da yetmeyip bir çok madalya ve kupa kazandırdı.Sporcu Tırmanma yarışında, kolej takımları, özel tırmanma duvarında çalışırken, İmbatlı'nın gençleri okulun demirlerine tırmanarak il birincisi oldu. Uzun atlama yapan çocuklar kum havuzu yerine mindere atlarken, cirit atma branşıyla uğraşan gençler, cirit değil süpürge sopası atarak idman yapıyor. Yüksek Atlamacılar ise alüminyum çubuk yerine, demirlere gerilen lastiğin üstünden atlayarak derecelerini geliştirmeye çalışıyor.

Kızların başarısı çok önemli

İmbat Ortaokulu Müdürü Mehmet Zeki Yaşar, öğretmenlerinin özverisiyle, sporda çevre okulların hayranlıkla baktığı bir kurum olduklarını ifade etti. Yaşar, " Okulumuzun spor alanı yok. Bahçeyi en iyi şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Çocukları okul içerisinde tutarak, kötü alışkanlıklardan uzak tutarak sportif faaliyetlerine yönlendirmeye gayret ediyoruz. Yeterli imkan verildiğinde, öğrenciler desteklendiğinde sportif başarıların artığını ve öğrencilerin derslerine de olumlu yansıdığını görüyoruz. Ayrıca insan ilişkilerinde davranışları da düzelmeye başladı. Hayat sadece matematikle Türkçe'yle sınırlı değil. Spor ve sosyal alanda da yetiştirmemiz gerekiyor" dedi. Kendisini en mutlu eden başarının kız futbol takımının elde ettiği dereceler olduğunun altını çizen Müdür Yaşar, "Kız futbol takımımız geçen sene ilçe 2.'si, bu yıl il 3.'sü oldu. Kız futbolunu bölge itibariyle yapmaya başladığımızda çevreye abest geldi ama derece alınca inanılmaz mutlu oldum. Ödül törenimizi 8 Mart Kadınlar gününe denk getirdik. Sadece erkeklere özel gösterilen sporlarda bile kızların başarılı olabileceğini gösterdik" diye konuştu. Levent ARIÖZ

Çocuklar artık okuldan kaçmıyor

İmbat Ortaokulu'nun Beden Eğitimi Öğretmeni Ebru Garip, zor şartlara rağmen özverili çalışarak başarıya ulaştıktıklarını ifade etti. Garip, "Atletizmde Caner Ohrili Hoca'yla koordineli hareket ediyoruz. Hentbol takımının da temellerini attık ve gelecek sene yarışmacı olacağız. Özel okulları geçip dereceler almamızın en önemli sebebi bu işi severek yapmamız. Gerektiğinde pazar günleri mesai yapıp, öğrencilerimizle idman yapıyoruz. 4 öğretmen arkadaş, bahçede birşeyler yaratarak, birbirimize fikirler sorarak imkanlar yaratmaya çalıştık" dedi. Tırmanma yarışına katılmalarının hikayesini şöyle anlatan Ebru Garip, "Öğrencilerimiz okuldan kaçmaya eğilimliydi. Sürekli binanın, kapının üstünden atlıyorlar. Biz çocukların bu konuda yetenekli olduğunun gözlemini yaparken, öğretmen arkadaşlarımızdan bize tırmanma yarışına katılın talebi geldi. Biz de kabul ettik. Takım halinde il birincisi olup, ferdide ikincilik ve üçüncülük kazandık. Çocuklar bu sporu yaptıktan sonra okuldan kaçmamaya başladılar. Hiç okumaz dediğimiz çocuklar, deftere, kaleme dört elle sarıldılar" dedi

Yedi öğrenci İzmir BŞB'ye transfer oldu

Okulun atletizm ve futbolla ilgilenen beden eğitimi öğretmeni Caner Ohrili, yakın zamanda 7 öğrenciyi İzmir Büyükşehir Belediyespor'a yolladıklarını söyledi. Ohrili, "Özelikle Mahsun Er ve Aysel Önder yakaladıkları başarılarla alkış alıyorlar. Mahsun, okulda hiç bir öğretmen arkadaşın beklentisinin olmadığı bir çocuktu. Biz sporla tanıştırarak hayata kazandırdık. Geçtiğimiz haftalarda gülle atmada İzmir şampiyonu olarak Türkiye şampiyonasına katılmaya hak kazandı. Gerçekten önü çok açık. Aysel ise İzmir şampiyonu oldu ve geleceği olan bir atlet" cümlelerini kullandı.

Velilerin spora bakış açısı değişti

Beden Eğitimi Öğretmeni Caner Ohrili, özellikle kız futbol takımının başarısını önemsediklerini ve velilerin spora bakış açısını değiştirdiklerini şu ifadelerle anlattı: "Kız futbol takımını kurduğumuzda velilerden çok tepki aldık. Bir veli,"Ailemiz kız futbol takımına çok sıcak bakmıyor" dedi. 1 ay sonra ise kızına futbol ayakabısı aldı. Her çocuğun her sporu yapabildiğini kanıtladık. Çocuklara hedef koymasını sağladık. Matematik veya Türkçe'de istedikleri notu alamasalar da başka bir alanda yetenekleri olduğunu ispatlamalarını sağladık."

Basketbol takımı kurma teklifi geldi

İmbatlı Ortaokulu'nun futbol ve basketbolla ilgilenen Beden Eğitimi Öğretmeni Engin Kuzu, kısa zamanda önemli gelişmeler katettiklerinin altını çizdi. Kuzu, "2-3 yıl önce oynayacak top bulamazken, şu an bize kulüp kurulması konusunda teklifler geliyor. Gümüşpala Spor Kulübü, basketbolcularımızı beğendi ve bir kulüp kurmak konusunda teklifte bulundu. Çalıştırdığım takımlar, bu sene rakiplerinden 1 yaş küçük durumda. Seneye 2-3 takımımız şimdiden hazır ve basketbolda da önemli başarılar elde edeceğimize inanıyorum" cümlelerini kullandı.

BESYO'yu kazanan milli olan gençler var

İmbatlılı gençleri oryantirin, tırmanma yarışı ve badminton gibi sporlarla tanıştıran isim ise Beden Eğitimi Öğretmeni Hasan Aydın. Aynı zamanda futbol ve basketbolda da gençleri eğiten Aydın,

şartların yetersizliğine rağmen yılmadıklarını belirtti. Hasan Aydın, "Bir öğrenciyi bile kurtarabilirsek bizim için büyük sevinç oluyor. Öğrencilerimiz içinde Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu'nu kazanan, milli atlet olanlar var. Amacımız çevrece kötü alışkanlıkla tanışmaya yatkın olan çocukları kurtarmak. Şartlarımız daha iyi olsa başarılarımızı 3'e katlarız. Bir sponsor desteğimiz olsa, bahçemizde bir spor alanı olsa daha çok çocuğun hayatına dokunmuş oluruz" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER