banner111

Anadolu Efes tarih yazdı bu yıl da Avrupa'nın zirvesinde

Real Madrid - Anadolu Efes maçının dakika dakika özeti HTSPOR'da! Anadolu Efes, Real Madrid'i 58-57 yenerek THY Avrupa Ligi'nde üst üste ikinci kez şampiyon oldu: Micic ve Larkin'in hücumu sırtladığı maçta Pleiss da harika bir ikinci yarı oynayınca temsilcimiz tarihte üst üste iki şampiyonluk yaşayan 10. takım oldu!

Anadolu Efes tarih yazdı bu yıl da Avrupa'nın zirvesinde

Temsilcimiz Anadolu Efes, THY Avrupa Ligi Dörtlü Finalinde Real Madrid'i 58-57 yenerek üst üste ikinci kez şampiyonluğa ulaştı!

İLK ÇEYREK SONUCU | REAL MADRID: 15 - ANADOLU EFES: 14

İlk 2 dakika saha içi isabeti olmadan geçerken Anadolu Efes'in ilk sayısı serbest atış üzerinden Micic'ten gelirken ilk saha içi isabeti de Pleiss'tan geldi. Hücumda temsilcimiz gibi zorlanan Real Madrid ise hücum ribaundlarıyla ikinci şansları sayıya çevirdi ve ilk 3 dakika 4-4'le geçildi. 4 ribaund çeken Tavares, bu dakikalarda Real Madrid'i hücumda sırtlayan isim oldu. Micic 5,5 dakika geçerken 3 sayılık isabetle Anadolu Efes'e öne geçirdi: 7-4

Real Madrid ilk 6 dakikada 12 şut kaçırırken bunların 6'sını hücum ribaundlarından çıkardı. Bitime 2:32 kala bir hücum ribaundu daha alan Tavares farkı 6'ya çıkardı: 12:6. 8 dakika geride kalırken Larkin ilk saha içi isabetini buldu ve skoru 15-11'e getirerek farkı 4'e indirdi. Devamında bir de basket-faul alan Larkin, Anadolu Efes'i hayata döndürdü: 15-14. Tavares ise 12 sayı 7 ribaundla oynarken 2. faulünü yaparak kenara geldi. İlk periyot 15-14'lük skorla geçildi.

İKİNCİ ÇEYREK SONUCU | REAL MADRID: 34 - ANADOLU EFES: 29

Micic ikinci çeyreğe isabetle başladı ve temsilcimizi 16:15 öne geçirdi. Real Madrid'de ise Taylor 3 sayılık isabetle yanıt verdi. Tavares'in kenarda olduğu anlarda Singleton savunmada önemli işler yaparken Micic skoru 20-18'e getirirken ikinci çeyreğin başlarında çift haneli skora ulaştı. 5 dakika geride kalırken temsilcimizin uzunları faul problemine girdi. Pleiss 2, Dunston ise 3 faul yaptı. Randolph'un 3 sayılık isabetiyle fark 7'ye çıkarken Larkin yeniden inisiyatifi aldı ve skoru 29-25'e indirdi. Temsilcimiz bu dakikalarda hücumda top dolaştırmakta ve boş şut bulmakta zorlandı. Larkin'den sonra Micic de devreye birdi ve farkı 2'ye indirdik. Diğer yandan 29 sayımızın 23'ü Larkin ve Micic ikilisinden geldi. Çeyreğin sonunda Randolph bir 3 sayı isabetiyle daha Real Madrid'e katkı verdi ve skoru 34-29'a getirdi.

ÜÇÜNCÜ ÇEYREK SONUCU | REAL MADRID: 42 - ANADOLU EFES: 40

Üçüncü çeyrekte iki takım da hücumda üretmekte ve şut sokmakta epey zorlandı. 4 dakika geçilirken temsilcimiz sadece 2, Real Madrid ise 6 sayı üretti. Temsilcimiz Micic ve Larkin dışında yan parçalarını devreye sokamazken Real Madrid ise Randolph ve Hanga ile kritik 3 sayı isabetleri bularak en azından nefes aldı. Micic üçüncü çeyreğin ilk 5 dakikasında hiç top kullanmazken temsilcimiz ritim bulmakta epey zorlandı. Pleiss önce çizgiden sonra da üç sayı çizgisinin gerisinden sayılar üretti ve skoru 40-36'ya getirirken devamında hücum faul yapan Tavares üç'leyerek kenara geldi. Çeyreğin bitimine 40 saniyeden az süre kala Anderson ile Poirier arasındaki pozisyonun ardından Poirier, Anderson'ı iterek düşürdü. İki takım oyuncuları ve koçları da gerilimi düşürmek için devreye girdi. İki basketbolcuya da karşılıklı sportmenlik dışı faul çalındı. Devamında iki takım da hücumları boş geçerken Larkin serbest atış çizgisinden 2'de 0 attı.

DÖRDÜNCÜ ÇEYREK SONUCU | REAL MADRID: 57 - ANADOLU EFES: 58

Son çeyreğe iki takım da top kayıplarıyla başlarken Tavares dört faulle yeniden kenara gelirken Micic geriye çekilerek 3 sayılık isabeti buldu ve Anadolu Efes'i 43-42 öne geçirdi. Devamında topu kapan temsilcimizde Singleton pozisyonu smaç ile bitirdi ve farkı 3'e çıkardı. 2. dakika geride kalırken Larkin 6. ribaundunu aldı ve üçüncü çeyrekte devreye girerek 7 sayı kaydeden Pleiss bir de orta mesafe isabeti bularak skoru 47-44'e getirdi. Real Madrid serbest atışlarıyla skora tutunurken Pleiss bir de hücum ribaundu sonrası gelen 2 sayı ile Anadolu Efes'i 49-47 öne geçirdi. Real Madrid'de ise Llull üç sayı isabetle takımını 50-49 öne geçirdi. Micic boş durumdaki Pleiss'ı bulurken fake sonrası bir isabet daha bulan Pleiss, Anadolu Efes'i yeniden öne geçirdi: 51-50. Micic - Pleiss ikilisi bir kez daha sahneye alarak farkı 3'e çıkardı. Devamında Peck 3 sayı isabetiyle skora dengeyi getirdi. Son bir dakikaya girilirken Pleiss bir kez daha hücum ribaundu ile temsilcimizi önde tuttu: 58-55. 17.2 saniye kala Larkin Yabusele'nin üzerine giderek Real Madrid'e üçüncü faulünü aldırdı. Devamında Larkin'in şutu kaçsa da Singleton topu kaparak şampiyonluğu Anadolu Efes ve Türkiye'ye getirdi!

Salon: Stark Arena

Hakemler: Luigi Lamonica (İtalya), Borys Ryzhyk (Ukrayna), Gytis Vilius (Litvanya)

Real Madrid: Abalde 2, Hanga 5, Deck 5, Yabusele 3, Tavares 14, Taylor 3, Causeur 3, Llull 9, Poirier 5, Randolph 6, Rudy Fernandez 2

Anadolu Efes: Micic 23, Larkin 10, Anderson, Moerman, Pleiss 19, Dunston 2, Bryant, Singleton 4

1. Periyot: 15-14

Devre: 34-29

3. Periyot: 42-40(Habertürk)

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2022, 10:05
YORUM EKLE