Kültür ve Turizm Bakanlığı, sinema sektörünün desteklenmesi hakkında yönetmelikte değişiklik yaptı. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle, koronavirüs salgını nedeniyle yükümlülüklerini yerine getiremeyen sinema yapımcılarına yirmi dört aya kadar süre uzatımı imkanı tanındı.

2019, 2020 ve 2021 yıllarında destek alanlar yararlanabilecek

Yönetmeliğin geçici 2. maddesine eklenen fıkraya göre, 2019, 2020 ve 2021 yılları içerisinde ilk uzun metrajlı kurgu film yapım, uzun metrajlı sinema film yapım, ortak yapım ve çekim sonrası desteği türlerinde destek alanlardan müchir sebep kaynaklı olarak bu yönetmelikte belirtilen yükümlülüklerini süresinde yerine getiremeyenlerin başvurmaları halinde, Destekleme Kurulu tarafından yükümlülük sürelerinin yirmi dört ayı aşmayacak şekilde uzatılmasına karar verilebilecek.

Bursa'da okullar tatil mi? Deprem sonrası valilikten açıklama geldi Bursa'da okullar tatil mi? Deprem sonrası valilikten açıklama geldi

Bu sayede, salgın koşullarında film yapımı ve gösterimi konusunda zorluk yaşayan sinema sektörüne bir nebze de olsa nefes aldırılması amaçlanıyor.

Yönetmelik ne zaman yürürlüğe girecek?

Yönetmelik, yayımı tarihinde yürürlüğe girecek. Yönetmelik hükümlerini Kültür ve Turizm Bakanı yürütecek.

Yönetmeliğin tam metni için [buraya] tıklayabilirsiniz.

Kaynak: HABER MERKEZİ