Türk Eğitim-Sen ve Türk Sağlık Sen üyeleri Ege Üniversitesi Rektörlüğüne tepki göstermek için yerleşke içinde bulunan anaokulu içinde bir araya geldi.

Bornova'da yol seferberliği başladı! Bornova'da yol seferberliği başladı!

Grup adına Türk Sağlık Sen İzmir Üniversiteler Şube Başkanı Osman Ata basın açıklaması yaptı. Ata açıklamasında Sayıştay'ın raporu sonrasında zarar ettiği söylenen üniversite kreşinin kapatılma kararına tepki gösterdi.

Ata, kamu kreşlerinin ticarethane olmadıklarını vurgularken Sayıştay'ın üniversite hastanelerinin de zarar ettiğini belirttiğini bu anlayışla bu tipte hastanelerin de kapatılması gerektiğini ifade etti.

Anadolu’da bir laf vardır Eller gider Mersine biz gideriz tersine diye. Kamu çalışanı olarak görev yapan fedakâr annelerimiz için Üniversitelerimizin tamamında kreş açılmasını isterken ve bunun çalışanların aile hayatı, sosyal ve çalışma hayatları için bir zorunluluk olduğunu ısrarla vurgularken Ege Üniversitesi Rektörlüğü, üniversite bünyesindeki 0-6 yaş grubundaki çocuklara hizmet veren kreşin, Sayıştay denetiminde zarar ettiğinin tespit edildiği gerekçesiyle kapatılmasına karar vermiş ve Ailelere 31 Ağustos'ta kreş hizmetinin sonlandırılacağı bildirilmiştir.

Öncelikle kamu kreşleri bir ticarethane değildir. Buralar kar-zarar hesabına göre yönetilemez.

Sayıştay bir usulsüzlük tespit etmedikten sonra rakamlar üzerinden yaptığı bir tespite bakılarak zarar ediyor kapatalım demek yanlış bir yaklaşımdır.

Sayıştay’ın kar-zarar mantığına göre hareket edilecekse Sayıştay raporlarında üniversite hastanelerinin zarar ettiğini sürekli görüyoruz. Türkiye’de bir tane üniversite hastanesinin açık kalmaması lazım.

'KREŞ BİR İHTİYAÇTIR'

Türkiye’nin en köklü yükseköğretim kurumlarından olan Ege Üniversitesi, “Araştırma Üniversitesi” ünvanına sahip, Türkiye’nin ilk Kurumsal Tam Akreditasyon Belgesini almış, Öğrenci memnuniyetinde A Plus bir seviyede ve “Öğrencilerin Kariyer Gelişimini En Etkin Şekilde Destekleyen Üniversite” ödülünü alan ilk ve tek üniversite olarak başarılarıyla yükseköğretim sistemimize örnek, öncü bir üniversite de çocuklar üzerinden kar-zarar hesabı yapılması kabul edilemez, Sayıştay raporu da buna bahane gösterilemez.

Kreş bir ihtiyaçtır bizler tüm kamu kurumlarında sayılarının artmasını isterken elimizdeki mevcut kreşin kapatılmasına asla müsaade etmeyiz.

FİKİRDEN TAMAMEN VAZGEÇİLMESİ ÇAĞRISINDA BULUNDU

Kamu yöneticilerinin öncelikli görevlerinden birisi çalışma hayatını kolaylaştırmak, hizmet üreten fedakar kamu görevlileri için çalışmalar yapmaktır. Çalışanın hem aile hayatında hem de ekonomik olarak önemli değer olan kreşi kapatarak işleri zorlaştırmak değildir.

Ekonomik krizin bu kadar derinleştiği ülkemizde, Üniversite çalışanlara bir darbe daha vurmanın peşinde olunmasın. Kreş kapatılması fikrinden tamamen vazgeçilmesi çalışanları ve ailelerini mağdur etmeyecek yollar aranmasını istiyoruz.

Kaynak: BÜLTEN