HABER/ Didar DEMİRCİ- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Oy ve Ötesi Derneği’nin sandıklarda “anarşizme” sebep olduğunu belirterek Yüksek Seçim Kurulu’nu uyarmıştı. Bakan Soylu, “Sandık ve seçim kurulana bir dernek girip müdahale edemez. Gayri kanunidir. Siyasi partiler vesayeti dışında kimse olamaz orada. Sen buna bir derneği veya başka bir şeyi koyamazsın. Bunları ömrümde ilk defa görüyorum. Buna YSK müdahale etmelidir” demişti. Bakanın açıklamalarının ardından Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Pehlivan, ikinci tura kalan ve 28 Mayıs Pazar günü yapılacak olan cumhurbaşkanı seçiminde 1. sınıf emniyet müdürü olan bazı polis başmüfettişlerinin seçim günü üç büyük kentte belirlenen okullarda hazır olacaklarını belirterek, "Büyük kentlerde Kemal Kılıçdaroğlu'nun oy potansiyelinin yüksek olduğu okullar için İçişleri Bakanlığı özel bir görevlendirme yaptı. Görünen o ki 1. sınıf Emniyet müdürleri o okullarda Oy ve Ötesi üzerinden gelen yasal müşahitleri sandığa yaklaştırmamak için bir çaba içinde olacak. Aslında 28 Mayıs’ta biraz da böylesi kararları oylayacağız” iddiasında bulundu.

BÖYLE BİR YAKLAŞIM MÜMKÜN DEĞİL

Bakan Soylu’nun açıklamaları ve gündeme gelen iddialara ilişkin sorularımızı yanıtlayan İzmir Baro Başkanı Sefa Yılmaz, seçim kanununa dikkat çekti. Yılmaz, “Müşahitlere karşı bu tür bir yaklaşım ya da engelleme olması mümkün değil. Yani o müşahit kartları zaten partiler tarafından verilir. Oy ve Ötesi ya da başka bir sivil toplum kuruluşu tarafından müşahitlerin eğitiliyor olması, bu alanlara polis müdahalesi hakkını vermez. Onlar da bulunacaklar avukatlar da bulunacaklar. Biz kafamıza göre oraya gidiyoruz gibi bir durum yok. Herhangi bir şekilde kolluk kuvvetlerinin bunun önüne geçmesi hukuka aykırı. Zaten kolluk kuvvetlerinin sandık başında bulunması yasak. Onlar dış güvenliği sağlamak üzere görevlendirilirler, ya da herhangi bir olay olursa çağrı üzerine oraya giderler. Silahlı insanların orada olması yasak. 142 Belgesi olmayan insanların orada bulunması yasak” açıklamasını yaptı. Öte yandan Oy ve Ötesi Derneğinden olup olmadıklarını nasıl tespit edeceklerini de soran Yılmaz, “Müşahit bu insanlar. Müşahit olarak gelecekler. Öyle bir şey olsa bile söz konusu olamaz, müşahit kartları var. Süleyman Soylu’nun bu tür çağrıları kendi hukukuna uygundur ama asıl hukuka aykırıdır. Böyle bir çağrının varlığı hukuka uygun olduğu anlamına gelmiyor. Bakın kendileri gibi düşünmeyen herkesi terörist olarak ilan ederler zaten. Oy ve Ötesi de seçmenin iradesinin sandığa doğru yansıması için çaba sarf ediyor. Örgütlü toplumu istemeyen bir anlayışı her zaman dile getiriyorlar zaten. Bizim söylemeye çalıştığımız bu. Örgütlü olmak birlikte olmak birlikte mücadele etmek” dedi.

PARTİLER MÜŞAHİT VERİR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu da Oy ve Ötesi Derneği hakkındaki açıklamalar ve gündemdeki iddialar üzerine sorularımızı yanıtladı. Aslanoğlu, “Her ölümlü Süleyman Soylu tarafından bir gün terörist damgası yiyecek” dedi. Aslanoğlu, “Birincisi Süleyman soylu için, onunla ilgili konuşulacak bir konu var mı? Soylu’nun kendisi antidemokratik. Soylu ne yasa dinler ne YSK kararı dinler, saçmalar. Bunu yapmasına müsaade etmeyiz. CHP müşahitleri olacaktır sandıkta. CHP müşahitlerine de örgütlerimiz sahip çıkar. Oy ve Ötesi diye bir müşahit kartı yok. Partilerin müşahit verebilme hakkı var. Bizim müşahitlerimiz hangi dernekten vakıftan olduğunu bilmiyoruz. Bir camiyi yaşatma derneğinden de olabilir, hemşehri derneklerinden de olabilir, Oy ve Ötesi başka sivil inisiyatiften de olabilir. Biz hangi kök olduklarına bakmıyoruz. CHP müşahidi ise biz sahip çıkarız” diye konuştu. Öte yandan Soylu’nun gündeme getirdiği açıklamaları 28 Mayıs’a yönelik bir algı olarak değerlendiren Aslanoğlu, “Başka bir yere çekme çabası. Bunlara alet olmayalım. Sandıkta sandık görevlileri dışında CHP müşahitleri var. CHP burada hangi sandığa kimi görevlendirdiğini bilir, sistemimizde kayıtlıdır. Biz de ona sahip çıkarız. Orası burası diye bir ayrım yok. Müşahitlerin nereden olduklarını koklayıp mı anlayacaklar” mesajını verdi.