banner112
banner111

İhaleli menü: 2 dilim salatalık

Hastanelerde hem yatan hastalar hem de nöbete kalan sağlık personeline sabah kahvaltısında verilen 2 dilim salata ve 5 adet zeytin sağlıkçıları isyan ettirdi. Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, “Ne hastanın ne de personelin karnı bu menülerle doymaz” dedi.

İhaleli menü: 2 dilim salatalık

Özel/Didar DEMİRCİ
Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, devlet hastanelerinde personele ve hastalara verilen yemeklerin yetersiz ve kötü olduğunu söyleyerek tepki gösterdi. Doğruyol, “Aşağı yukarı tüm hastanelerde durum aynı. Genel manada hastanede çıkan yemekler kötü durumda. Kahvaltılar da zaten gördüğünüz gibi 2 tane salatalık, 5 tane zeytin, küçücük bir peynir… Ne personelin karnı doyuyor ne de hastanın” sözlerini kaydetti. Hastanelerin ihale ile yemek alımı yaptığını hatırlatan Doğruyol, “İhaleyi alan firmalar kar etmek amacıyla bir maruldan 10 tabak salata çıkarıyor, pilavı ise bir kaşık iki kaşık anca veriyor. Bu durumun bir kontrol mekanizması olması lazım. Sonuçta ihale sürecinde alınacak yemeğin, gramajından sağlık standartlarına kadar her türlü talep belirtiliyor. Bu talebe şirketler mi uymuyor yoksa ihalelerdeki standart bu mu? Bunları sorgulamak gerekiyor” diye konuştu.
 

ENFLASYON FARKINA RAĞMEN
Doğruyol, yemeklerin yetersiz olmasının nedeninin enflasyon olabileceğini de belirterek “Şöyle bir durum da geçenlerde Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, ihaleyi alan şirketlere enflasyon farkının ödenmesi gerekiyor. Bu karar İl Sağlık Müdürlüğü’nden hastanelere gönderilen bir yazıda da belirtildi. Şimdi bu karara rağmen bu tabak karşımıza çıkıyorsa o zaman hastane yönetiminde bir sıkıntı var demektir. Çünkü bu yemeklerin doyurucu olması şart. İki dilim salatalık için ihaleye çıkılmamıştır diye düşünüyorum” dedi. Ayrıca denetleme mekanizmasının işlemediğine de değinen Doğruyol, “Denetleme mekanizması yok. Ya da denetleme mekanizmasını bürokratlar işleme koyduğunda maalesef siyaseten birileri devreye girip bürokratın elini o işten çekmeye çalışıyor. Böyle bir durum da var. Yaşanıyor bunlar” ifadelerini kullandı.

banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100