19 yıl sonra yeni bir hayat kurdu

19 yıl sonra yeni bir hayat kurdu

İzmir'de, çocukluk döneminde yaşadığı enfeksiyon sonrası felç geçiren, 19 yıl süren tedavi sürecinin ardından ayağa kalkan 33 yaşındaki Pınar Kalyon, doktorların "riskli" demesine rağmen bir kız çocuğu dünyaya getirdi ve kendisine yeni bir yaşam kurdu.

Karşıyaka ilçesinde yaşayan Kalyon'a 9 yaşındayken omurilik enfeksiyonu (transvers miyelit) teşhisi konuldu. Hastanede tedavi gören Kalyon, bir süre sonra felç geçirdi ve yatağa mahkum oldu. Anne Hamide Sezer, kızının ayağa kalkması için birçok sağlık merkezine başvurdu. Zor günler geçiren anne ve kızın bu mücadelesi tam 19 yıl sürdü. Fizik tedavi merkezlerinde gördüğü tedavi programı ve azmiyle 11 yaşında ayağa kalkmayı başaran Kalyon, annesinin ve fizyoterapistlerin özenli çalışması sonucu 3 yıl önce de desteksiz yürümeye başladı.

Çocukluk ve gençlik dönemini yatağa mahkum geçiren ve bu süreçte orta ve lise eğitimini dışarıdan tamamlayan Pınar Kalyon, iyileştikten sonra iş aramaya başladı. Kalyon'a sevindiren haber ise İl Sağlık Müdürlüğünden geldi ve sağlıklı yaşam merkezinde işe başladı. Hayatını Veli Kalyon ile birleştiren Pınar Kalyon, 5 ay önce doktorlar riskli görmesine rağmen bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Uzun süren tedavi sürecinin ardından yürüyen ve ardından da işe başlayan Pınar Kalyon, o zor günleri geride bırakıp ailesiyle mutlu bir hayat sürüyor.

Hayata hep sıkı şekilde tutunmaya çalıştığını anlatan Kalyon, şöyle konuştu: "Kontrole yürüyerek gittiğimizde doktor bana 'sen bir mucizeyi başardın' dedi. Zor bir işi başardığımı biliyorum. Tabi en büyük destekçim annem oldu. O olmasa ayakta bu kadar sağlam kalamazdım. Zaman zaman aynı hastalıkla mücadele veren arkadaşlarım ve aileleriyle buluşuyoruz. Onlara annemle tüm engelleri açtığımı anlatıp, moral veriyorum. İyileştikten sonra evlendim ve tüm riskleri göze alıp bir çocuk dünyaya getirdim."

Anne Hamide Sezer ise kızının çok acılar yaşadığını, şimdi o günler aklına gelince Allah'a şükrettiğini söyledi. Kızının yeniden adım attığı günlerde ailecek mutluluk yaşadıklarını belirten Sezer, "Kızım 'anne ben mücadelemi sürdüreceğim, sandalye istemiyorum, oturursam kalırım' dedi. Yürüdükçe kendine cesaret geldi ama çok mücadele etti, sonunda karşılığını da aldı." diye konuştu. Kızının işe başladığını ardından evlenerek kendisine yeni bir yaşam kurduğunu dile getiren Sezer, şimdi ise 5 aylık torununa baktığını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2018, 13:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER