banner112
banner111

TBMM'de Vergi Usul Kanunu görüşülecek

TBMM Genel Kurulu’nda bu hafta, Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi görüşülecek.

TBMM'de Vergi Usul Kanunu görüşülecek

Merkez Bankası faaliyetleri ile kooperatifler için önemli düzenlemeler içeren teklif de komisyonların bu haftaki gündeminde olacak. 
 

TBMM Genel Kurulu’nda bu hafta, Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi görüşülecek. Merkez Bankası faaliyetleri ile kooperatifler için önemli düzenlemeler içeren teklif de komisyonların bu haftaki gündeminde olacak. 

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Haydar Akar başkanlığında salı günü 15.00’te toplanacak. Yeni yasama yılının ilk kanun teklifi olarak TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen, Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, bu hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek.

TBMM komisyonları da yoğun mesai yapacak. Pazartesi günü, Plan ve Bütçe Komisyonu, Merkez Bankası faaliyetleri hakkında bilgi almak için toplanacak. Çarşamba günü, Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu, devlet istihbarat hizmetleri ile güvenlik ve istihbarî nitelikteki faaliyetlere ilişkin 2020 yılına ait raporları görüşecek.

Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabi Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu da geçen hafta TBMM Başkanlığı’na sunulan, Kooperatifler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni görüşmek üzere çarşamba günü toplanacak. Teklife göre; ortaklık başvurusu yapıldıktan sonra kooperatif yönetim kurulu, başvuruyu bir ay içinde sonuçlandırılacak ve başvuru sahibine bildirecek. Yönetim kurulu, ana sözleşmede belirtilen şartları taşıyanları ortaklığa kabulden kaçınamayacak. Ortaklık payının değeri, kooperatiflerin amaç ve faaliyet konularına göre ilgili bakanlıkça artırılabilecek. Sigortacılık Kanunu kapsamında sigortacılık faaliyetinde bulunacak kooperatifler için en çok pay taahhüt sınırı uygulanmayacak ve ortaklık payının değeri ilgili kurumun görüşü alınarak belirlenecek. Yönetim kurulu yıllık faaliyet raporu, gelir gider farkı hesapları, bilanço ve denetçi raporları, ortaklar tarafından elektronik ortamda da incelenebilecek. Seçimlerde aday olan kişilere, genel kurul toplantısına katılma hakkını haiz ortakları gösterir listeye erişme imkânı sağlanacak. Genel kurul toplantılarını birleştirebilme süresi, yönetim ve denetim kurulu görev süresinin üst sınırı ile uyumlu hale getirilerek 3 yıldan 2 yıla indirilecek.

TBMM’de grubu bulunan beş partinin grup toplantıları da salı ve çarşamba günü yapılacak.

Süresi 31 Ekim’de sona erecek Mali ve Orta Afrika Tezkeresi’nin de ay sonundan önce Genel Kurul gündemine alınması bekleniyor.

YORUM EKLE

banner101

banner100