Şafak Pavey ilk duruşmada beraat etti

Şafak Pavey, MİT TIR'ları davasıyla ilgili adliyedeki yürüyüşe katıldığı iddiasıyla yargılandığı davanın ilk duruşmasında beraat etti.

Şafak Pavey ilk duruşmada beraat etti
Şafak Pavey, MİT TIR'ları davasıyla ilgili adliyedeki yürüyüşe katıldığı iddiasıyla yargılandığı davanın ilk duruşmasında beraat etti.
Eski CHP Milletvekili Şafak Pavey "Toplantı ve Yürüyüşleri Kanunu'na Muhalefet" suçundan yargılandığı davada beraat etti.

İstanbul 38. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasına, tutuksuz sanık Şafak Pavey ve avukatları katıldı.

Kimlik sorgusu sırasında Uluslararası Kadın Siyasi Liderler Küresel Formu'nun yüksek danışmanlığını yaptığını söyleyen Sanık Pavey, suçlamaları kabul etmedi.

Pavey savunmasında, "Olay tarihinde İstanbul Milletvekili ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Bağımsız Denetmeniydim. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde gazeteci meslektaşlarım Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılamaları yapılmaktaydı. Davanın kapalı görülmesi sebebiyle koridorda diğer bekleyenlerle birlikte duruşmanın sonlanmasını bekledim. Adliye koridorunda sessizce bekledik. Fakat herhangi bir yürüyüş ve gösteri yapılmamıştır. Sol kol ve bacağım protezdir. Fiziki olarak kalabalığa katılarak yürüyüş yapmak ve alkışlamak gibi eylemleri yapmam mümkün değildir. Beraatimi talep ederim" dedi.

Mahkeme, sanık Şafak Pavey'in "Toplantı ve Yürüyüşleri Kanunu'na Muhalefet" suçundan dava açılmışsa da sanığın cezalandırılması için yeterli ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraatine hükmetti.

3 YIL HAPİS İSTEMİ


Şafak Pavey, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda görülen MİT TIR'ları davası sırasında adliye içinde yürüyüş ve gösteriye katıldığı iddiasıyla "Toplantı ve Yürüyüşleri Kanunu'na Muhalefet" suçundan 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyordu.
Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2018, 16:57
YORUM EKLE