banner112

Recep Akdağ, 'Almanlar yanlış yapıyor'

Recep Akdağ, 'Almanlar yanlış yapıyor'

KABİNE Değişikliği ile Sağlık Bakanlığı görevinden Başbakan Yardımcılığı'na getirilen Recep Akdağ, "Almanlar yanlış yapıyor. Yanlış bir gerginlik politikası izliyorlar. Umut ederim ki bunlardan vazgeçerler" dedi.

Ak Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir'in annesi Neriman Aydemir'in cenaze törenine katılmak üzere özel uçakla Erzurum'a gelen Recep Akdağ, havalimanında protokol ve partililer tarafından karşılandı. Akdağ, karşılayanların oluşturduğu kuyrukta bulunanlarla tek tek tokalaştı. VIP'de bir süre dinlenen Akdağ, yaptığı açıklamada, Ak Parti'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde, Başbakan'la beraber hamlelerine devam ettiğini bildirdi. Akdağ şunları söyledi:

"Sağlık Bakanlığı görevini devrettiğim arkadaşım. Ahmet Demircan Erzurum Atatürk Üniversitesinden mezun. Beraber çalışmışlığımız var. O bizden birkaç sene önce yola çıkmışı bir arkadaşımız. Büyük bir güven duygusuyla kendisine Sağlık Bakanlığını emanet ettim. 11 yıl 4 ay Sağlık Bakanlığı yaptım. Sağlıkta dönüşümün ikinci dönemini mükemmel biçimde yürüteceğine inandığım çok kıymetli arkadaşıma o vazifeyi devretmiş oldum."

Başbakan'la görüştüğünü 1- 2 gün içerisinde görev alanlarının belirleneceğine işaret eden Akdağ, dış polikita konusuna girdi. Akdağ, "Almanlar yanlış yapıyorlar. Yanlış bir gerginlik politikası izliyorlar. Umut ederimki bunlardan vazgeçerler. Biz işin rasyonel politika tarafına çok önem veriyoruz. Elbette ilişkilerimizin iyi olmasını arzu ederiz. Ama hakikaten bunları zedeleyebilecek ifadeler zikredildiğinde de bunları kabul etmemiz mümkün değil. Asla bu kabil ifadeleri kabul etmeyiz" diye konuştu.

Kıbrıs konusuna da değinen Recep Akdağ, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve orada yaşayan kardeşlerimiz elbette Rum tarafının yada Yunanistan'ın baskılarına maruz bırakılamaz. Türkiye'nin garantörlük hakkı, Türkiye'nin oradaki eşit iki toplum olma hususundaki kararlılığı mutlaka devam edecek. Orada da benim umudum adeta böyle bir arkalarına aldıkları bazı Avruplaı ülkeleri yada Avrupa Birliği sebebiyle şımarıkça bir tutumun terkedilmesidir. Biz çözümden yanayız. Başından beri böyle olduk. Ondan sonrada hep çözümün peşinden gideceğiz. Ama oradaki soydaşlarımızın hukukuna da asla halel getirmeyiz getiremeyiz" dedi.

Narmanlı Camii'de Milletvekili İbrahim Aydemir'in cenaze namazına katılan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, annesinin ardından gözyaşı döken Aydemir'in elinden tutarak teskin etmeye çalıştı.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2017, 11:02
YORUM EKLE

banner97

banner96